Ömür törpüsü 11 davranış

Bu davranışlarla hayatınızı cehenneme çeviriyor olabilirsiniz

Ömür törpüsü 11 davranış

Olumsuz düşüncelerle kendinizi yiyip bitirenlerden misiniz? Cevabınız “evet” ise bizden size bir tavsiye; düşünceleriniz, seçimleriniz ve eylemleriniz hayatınız akışını belirler. Size zarar verdiğini bile bile yapmaktan vazgeçemediğiniz bazı davranışlar, bir süre sonra hayatınız her alanına bir virüs gibi yayılabilir. İleride, geriye dönüp baktığınızda, “mutlu bir hayat yaşadım” diyebilmek istiyorsanız, hayatı size zindan eden bu 11 davranıştan uzak durun.

1/ 13
Ömür törpüsü 11 davranış

1. Kendini başkalarıyla kıyaslamak

Hayatta hep bir kıyaslanma vardır. “O daha güzel, şu daha başarılı, o daha zengin” gibi. Kıyaslanmalar, yetersizlik hissini beraberinde getiren ve “ömrü yiyen” davranışlardan biridir. Kendinizi başkalarıyla kıyaslamadan önce, hayatta hiç kimsenin kusursuz olmadığını aklınızdan çıkarmamalısınız. İmrenerek baktığınız hayatlar, dışarıdan gözüktüğü kadar kusursuz olmayabilir. Farklılıklarınızı farkına varın ve onlarla gurur duymayı öğrenin. Sizi siz yapan özelliklerinizi, kendinizi başkalarıyla kıyaslayarak kaybetmeyin, aksine, onları sevin. Başkalarının başarıları ve mutluluğunu kendinize ilham kaynağı olarak gördüğünüzde mutluluk kaçınılmaz olacaktır.

2/ 13
Ömür törpüsü 11 davranış

2. Teknoloji bağımlısı olmak Görüntülü konuşma, sosyal medya, fotoğraf paylaşım siteleri, bilgisayar oyunları ve daha niceleri bir ‘tık’la elimizin altında. Her şeyin çok hızlı tüketildiği 21. Yüzyılda, teknolojik iletişim her ne kadar artmış olsa da, ‘gerçek’ iletişimde gözle görülür bir azalma var. Günümüzde çoğu insan telefon üzerinden iletişimi, bir yerlerde buluşup, görüşmeye tercih ediyor. Yemek masasında karşılıklı sohbet etmek yerine, herkes telefonun gömülmüş, başka âlemlerde oluyor. Cep telefonları, bilgisayarlar ve internet teknolojilerinin hayatınızdaki yeri ve önemi azımsanamayacak kadar büyük olsa da, bu alışkanlığın bir bağımlılığa dönüşmemesi için günlük internet kullanımınıza kısıtlamalar getirmelisiniz. Böylelikle aile ve arkadaş ilişkilerinize, hobilerinize yani ‘yaşamaya’ daha çok zaman ayırmış olacaksınız.

3/ 13
Ömür törpüsü 11 davranış

3. Her şeyi üstüne alınmak Bazen isteyerek, bazen de istemeyerek insanların ağzından kötü sözler çıkabilir; fakat her duyduğunuz lafı üstünüze alırsanız, insanların hep sizin hakkınızda kötü konuştuğu gibi bir hisse kapılıp depresyona kadar giden ruhsal problemler yaşamanız kaçınılmaz olur. Eğer birileri sizi sözleriyle incitmeye çalışıyorsa, varsın uğraşsınlar. Kendisini seven bir insan asla başkalarının olumsuz düşüncelerine aldırış etmez. Eğer yapıcı bir eleştiri alıyorsanız mutlaka denilenlere kulak verin, başkalarının deneyimlerinden yararlanmak size artı puan kazandıracaktır. Alınganlığın dozunu fazla kaçırmak kendine güvensizliğin en açık belirtisidir. Kendinizi sevmeye başladıkça, başkalarının olumsuz eleştirileri sizi yıldırmak yerine güçlendirecek.

4/ 13