Savaş, sefalet, acı

Savaş fotoğrafçısı James Nachtwey’ın objektifine yansıyanlar...

Savaş, sefalet, acı

Savaş, sefalet, acı. Savaş fotoğrafçısı James Nachtwey’ın objektifinden yansıyan bunlar. Fotoğraftaki bu Ruandalı genç, soykırıma iştirak etmek istemediği için ölüm kampına kapatılıp yüzü palayla bu hale getirildi.

1/ 26
Savaş, sefalet, acı

Nachtwey kendini bir “savaş karşıtı fotoğrafçı” olarak görüyor. Bulunduğu ülkeler arasında Sudan, Ruanda, Somali, Bosna ve Afganistan yer alıyor. 1984 yılında Nikaragua’da çekilen bu fotoğrafta, bir parkın ortasında iç savaştan geriye kalanlar görülüyor.

2/ 26
Savaş, sefalet, acı

63 yaşındaki Nachtwey’in internet sayfasında, “Ben bir tanıktım ve bu resimlerde benim şahit olduklarım. Fotoğraf makinemle kaydettiğim bu olaylar, unutulmamalı ve bir daha tekrarlanmamalı” diye yazıyor. Nachtwey 70’li yıllarda Vietnam Savaşı’nın fotoğraflarını gördükten sonra savaş fotoğrafçısı olmaya karar vermiş.

3/ 26
Savaş, sefalet, acı

Sıfır noktası En ünlü fotoğraflarından biri 11 Eylül 2001’deki saldırılarda yıkılan Dünya Ticaret Merkezi’nin güney kulesini yansıttığı kare. Manhattan’daki olay yerine sadece bir kaç yüz metre uzaklıkta oturan Nachtwey, hemen gelerek 11 Eylül’ü kamerasıyla böyle ölümsüzleştirdi.

4/ 26