Sır dolu mekanlar...

Sır dolu mekanlar...

Tarihçiler, 4 bin metre yüksekliğe kurulan Tiahuanaco kentinin Aymara kızılderililerine bıraktığını belirtiyor. Tarihçilerin şakayla karışık bu iddiayı ortaya atmalarının nedeni, kentin nasıl oluştuğu yönünde bilgiye sahip olamamaları. Güneş kapısında yer alan 48 heykelin takvim olarak kullanıldığına inanılıyor.

1/ 16
Sır dolu mekanlar...

Bolivya'da Ant dağlarında 4 bin metre yükseklikte kurulan Tiahuanaco antik kenti bugün hala gizemini koruyor. Arkeologlar, bu kenti Aymara kızılderililerinin inşa ettiğini tahmin ediyor.

2/ 16
Sır dolu mekanlar...

Taç Mahal, Babür İmparatorluğu hükümdarı Şah Cihan tarafından Hindistan'in Agra şehrinde Jumna Nehri'nin kıyısında yaptırılmıştır. Şah Cihan ölen karısı Mümtaz Mahal anısına inşa ettirmiştir. Efsaneye gore yapımı bittikten sonra, türbe işçilerinin kolları aynı eserden bir tane daha inşa edilmemesi için kesilmistir. Günümüzde ayrıca bir mabet yeri olarak görülmektedir. Günümüzde gençler aşklarının daha güçlenmesi için Taç Mahal'ı ziyaret ediyor.

3/ 16
Sır dolu mekanlar...

Dünyada sırrı hala tam olarak çözülemeyen yerlerden biri de İngiltere'nin Salisbury Düzlüğü'nde yer alan Stonehenge'dir. Antik çağın bilgeliğinin en önemli sembolü olarak varsayılır. Bu yapı astronomi, astroloji, geometri, meteoroloji ve paganizmle ilişkilendirilmektedir.

4/ 16