Sırrı çözülemeyen gizemli olaylar

Sırrı çözülemeyen gizemli olaylar

Yeryüzünde hala nereden geldiği, nasıl yapıldığına dair sırları çözülmemiş onlarca yapı mevcut. Neolitik taş devri ile Bronz çağı döneminden kalma olduğu ve Kelt rahiplerden oluşan bir sınıf olan Druidler tarafından yapıldığı düşünülen İngiltere’deki Stonhenge 30 taştan oluşuyor. Bu taşların dönemin şartlarına göre nasıl taşındığı ise hâlâ bilinmiyor.

1/ 28
Sırrı çözülemeyen gizemli olaylar

Lübnan’daki Baalbek antik kentinde bulunan Bacchus tapınağı 1000 ton ağırlığındaki taşlardan yapılmış bir yapı. Roma döneminde bu ağırlıktaki taşların nasıl taşındığı bilinmezken, yapının Babil Kulesi’nin kaidesi olduğuna inanılıyor.

2/ 28
Sırrı çözülemeyen gizemli olaylar

İrlanda’daki Milattan Önce 3000 ila 2500 yıllarından kalma Newgrange 17. yüzyılda keşfedildi. İrlandalılar, gündönümlerinde içerisini güneş ışıklarının aydınlattığı yapının periler dünyasının kapısı olduğuna inanıyor.

3/ 28
Sırrı çözülemeyen gizemli olaylar

Yapılan araştırmalar, Newgrange'nin sadece bir mezar olmadığını göstermekte, bu anıtı inşa eden kişileri kapsamlı bir astronomi bilgisine sahip oldukları da ortaya koymaktadır. Yapının astronomik özellikleri de hayret vericidir. Kiş güneşinin dönüm gnünüde, yani yılın en kısa gününün gün doğumundan kıs abri süre sonra, güneş ışığı doğrudan Newgrange'nin mezar odasına düşmektedir. Bundan çeşitli koridor kapıylarına ve dev daşlara yansıyarak ilerlemekte ve en son olarak arka duvara kadar ulaşmaktadatır.

4/ 28