Sonbaharda mutlaka görmeniz gereken 10 cennet

Sonbaharda mutlaka görmeniz gereken 10 cennet

Sonbaharda mutlaka görmeniz gereken 10 cennet

Sonbaharda aslında doğa hiç de durgun değildir. Ormanlar, dağlar, vadiler yedi rengin tonlarıyla bezenir, güneş en güzel yüzünü sergiler. Yola çıkmanın, doğanın görsel şöleninin peşine düşmenin tam zamanı. İşte size muhteşem manzaralar sunan 10 farklı sonbahar rotası. Bu güzellikler yılın başka hiçbir döneminde tekrarlanmıyor.

SÜLÜKLÜ GÖL

Bolu il sınırları içinde yer alan Sülüklü Göl’e ulaşım, Sakarya’nın Akyazı ilçesi üzerinden sağlanıyor. Akyazı’dan birkaç kilometre sonra Sülüklü Göl tabelası gözükecek. Alabalık çiftliğinden 15-20 dakika sonra araçla göle varmak mümkün. Göl kenarındaki ocaklar ziyaretçilerin ateş yakmaları için yapılmış. Eğer ateş yakılacaksa sadece buraların kullanılması gerekiyor. Ormanda yakılacak bir ateşin yangına yol açacağını unutmamak gerekiyor. 
Göl sonbahar aylarında ziyaretçi akınına uğruyor. Doğaseverlerin Sülüklü Göl’e bu kadar yoğun ilgi göstermesinin nedeni, sonbahar renklerinin bölgede olağanüstü görüntüler sunması. Göle adını veren sülükler ise suya sazan balığı atılması sonucunda kısa sürede yok olmuş. Heyelan sonucu oluşan gölün içinde, heyelanla inen ağaçların gövdeleri hâlâ gözleniyor. Sülüklü Göl’ün etrafında birkaç küçük göl daha var. Göl kenarındaki tesislerin arkasındaki ormana giden yolu takip edenler kısa süre sonra Sülüklü Gölü çevreleyen ormanın büyüleyici derinliğinde kaybolacaklar. 
Yol orman girişinde ikiye ayrılıyor ama her iki rota da muhteşem manzaralar içeriyor. Eğer sonbahar sıcak geçmişse, göl etrafındaki patikaları takip ederek yamaçlara yürüyenler, pastel renklerin tüm tonlarının doğayı nasıl bezediğine tanık olacak. Biraz daha gayret göstererek patikayı takip edip göle tepeden bakanlar ise belleklerine unutulması olanaksız bir sonbahar manzarası kazıyacaklar. Göl, yükseklerden orman içinde saklı kalmış mavi bir inci tanesi gibi gözüküyor.

1/ 11
Sonbaharda mutlaka görmeniz gereken 10 cennet

YEDİGÖLLER YOLU

Yedigöller’e gitmek için yeni bir yol daha var. Düzce’nin Yığılca ilçesi üzerinden geçen yol, Yedigöller’in şimdiye kadar bilinen tüm manzaralarını unutturacak kadar etkileyici. Yol üzerindeki köylerden sonuncusu olan Mengen ise geleneksel evlerin çoğunlukta olduğu çok güzel bir köy. Yığılca’dan sonra Yağcılar ve Karakaş köyleri geçilerek kısa sürede Mengen’e varılıyor. 
Yığılca ve Mengen köyü arası 18 kilometre ve yol oldukça iyi. Manzara ve pastel renklerin en güzeli bu etapta gözleniyor. Özellikle çıkışın bitip köye doğru inişin başladığı alanlar nefes kesiyor. Küçük bir tepenin üzerindeki düzlük kamp için çok ideal. Mengen köyünden itibaren yaklaşık 15 kilometre muhteşem bir manzara eşliğinde ilerleniyor. Bu yol haritalarda bile henüz tam olarak gösterilmiyor. Düzce Valiliği var olan yolu düzeltmiş ve doğaseverlere muhteşem bir yeni rota kazandırmış. 
Yığılca’dan itibaren araçla gidilebileceği gibi 2-3 günlük bir aktiviteyle kamp kurarak yürümek de mümkün. Bu muhteşem yol Yedigöller’de sona erdiği zaman bu kez başka muhteşem bir manzara bekliyor olacak sizi.

2/ 11
Sonbaharda mutlaka görmeniz gereken 10 cennet

KARAGÖL

İzmir’in Yamanlar Dağı’nda bulunan Karagöl, İzmirliler tarafından bile fazla bilinmiyor. Her mevsim muhteşem görüntülerin izlendiği Karagöl’e araçla da gidebilirsiniz, yürüyerek de. Araçla gidenler Çanakkale yolunda ilerlerken Örneköy tabelasına saptıktan 25 kilometre sonra Karagöl’e varabilir. Yol biraz kötü ama yükseldikçe İzmir Körfezi ayaklarınızın altında kalıyor. 
Karagöl’e yürüyerek gideceklerse Menemen’in Emiralem köyünün çıkışındaki dereden yürüyüşe başlayabilir. Yürüyüş performansa göre 4-5 saat sürüyor. Rota muhteşem bir doğanın içinden devam ediyor. Sarı ve kırmızı yapraklarla bezenmiş ormanlık alanlarda yükseldikçe sonbahar renklerinin etkisi artarak devam ediyor. Bazen sonbaharda yürürken ilkbahardan farksız manzaralarla da karşılaşabilirsiniz. 
Yüksekliği 1076 metre olan Yamanlar Dağı’ndaki Karagöl’ün bir adı da Tantalos Gölü. Efsaneye göre Tantalos, Zeus’un bir ölümlü ile olan ilişkisinden doğmuş. Manisa sınırları içinde olan Spilos (Spil) Dağı’nda yaşayan Tantalos, tanrılardan nektar çaldığı için cezalandırılır ve Yamanlar Dağı’ndaki delikten yeraltı dünyasına atılır. Gölün ismi de Tantalos olarak kalır. 
Karagöl’e günübirlik gidip dönebileceğiniz gibi çadırınızı götürüp hafta sonu kamp da yapabilirsiniz. Konaklayacak tesis yok ama restoran olarak hizmet veren bir işletme var. Göl kenarındaki tesislerde yemek yiyebilir, etrafındaki küçük rotalarda yürüyüşler yaparak sonbahar renklerinin tadını çıkarabilirsiniz. Göl kenarında çadır kurmak için küçük bir ücret ödeniyor. 

3/ 11
Sonbaharda mutlaka görmeniz gereken 10 cennet

CELİL BOĞAZI

Konya’nın Cihanbeyli İlçesi’nin Kuşça beldesi sınırları içinde yer alan Celil Boğazı’ndaki peri bacaları, Kapadokya ve Narman’dakilerden çok farklı. Bir zamanlar bu peribacaları dinamitle patlatılıyor ve çıkan kaya parçaları ev yapımında kullanılıyordu. Şimdi belediye tarafından koruma altına alınmış durumda. 
Onca tahribata rağmen Celil Boğazı’na yayılmış peri bacaları tüm azametiyle zamana meydan okumaya devam ediyor. Başka hiçbir koruma statüsü olmayan bölgede kartallar, tavşanlar ve tilkiler gibi yaban hayvanlar da yaşıyor. Bir zamanlar ormanlık olan bu bölgede ağaçlar kesile kesile bitmiş. Bu yüzden erozyon da hız kazanmış. Celil Boğazı ve etrafı bir çöl görünümünde adeta. Ancak vadi bu dillere destan görünümünü de bu erozyona borçlu aslında. Binlerce yıllık yağmur ve rüzgâr işbirliği, bu muhteşem doğal anıtların günümüze ulaşmasını sağlamış. 
Celil Boğazı  faylarla çevreleniyor. Faylanmadan ötürü ezilen kısımlar daha kolay aşınmış, sert olan kesimler ise aşınmaya direnerek altındaki tabakaları da korumuş. Bölgede erozyona karşı ağaçlandırma çalışmaları yapılıyor. Küçük vadilerden sızan sular bu ağaçları sulamaya fazlasıyla yetiyor. Damlama yöntemiyle ağaçları çok fazla su harcamadan sulayabiliyorlar. 
Bölgede çok fazla ağaç olmadığı için sonbahar renklerini izleyecek fazla bir yer yok. Ancak boğazın kırmızıya çalan toprak rengi sonbahar ışıkları altında daha doygun gözüküyor. Bu bölge en güzel fotoğraflarını sonbaharda akşam güneş batmadan önceki bir saat içinde veriyor. Bu saatlerde ışık o kadar güzel ki her peribacasına bir isim vermek mümkün. Kuşça’daki peribacalarından birinin tepesinde sanki bir kaplan oturuyor, doğa bir diğerine kaplumbağa şeklini vermiş, bir diğeri Artemis heykelini andırıyor, biri de çaydanlık. Yani her birinden başka şekiller çıkartmak mümkün.

4/ 11