Soyadı Otuzbirdi bakın ne yaptı

Soyadı Otuzbir'di bakın ne yaptı

Soyadı Otuzbirdi bakın ne yaptı

Hepimizin bir soyadı var. Kimi anlamlı, kimi komik, kimi insanda değiştirme arzusu yaratan cinsten. Prof. Dr. Emine Gürsoy Naskali, soyadı hikayelerinin peşine düştü ve ortaya güldüren, düşündüren öyküler çıktı.

OTUZBİR:

Okul yıllarımda özellikle erkek çocukların benimle alay edip gülmelerini anlamız, ben de onlarla birlikte gülerdim. Hatta okulların açıldığı ilk günler derse giren öğretmenlerim, sınıf listesini ellerine aldıkları zaman listeyi önce tarar, sonra Şenay Otuzbir derlerdi. Ben de ayağa kalkar, ‘Efendim' derdim. Bakarlardı ve oturturlardı. Bütün talebeliğim boyunca bunu yaşadım. Erzurumlu dedem, savaş yıllarında 31 arkadaşıyla, düşman çemberinin ortasında kalmış. OKıyasıya bir mücadeleyle hiçbir kayıp vermeden kurtulmuşlar. Daha sonra da otuzbirler diye anılmaya başlamışlar. Dedem de unutamadığı günler anısına soyadını Otuzbirler olarak kaydettirmiş. Zaman içerisinde ise nasıl olduysa eksik yazılarak bize sadece Otuzbir olarak gelmiş. Ağabeyim soyismini Ergenekon olarak değiştirdi. (Şenay Yıldızkapan)

1/ 5
Soyadı Otuzbirdi bakın ne yaptı

İŞİTMEZ:

(...) Köyde ihtiyar meclisinde bulunan büyük büyük dedem, toplantılarda işine gelenleri duyar, işine gelmeyenleri de duymazlıktan gelirmiş. Soyisim almak için mahkemeye başvurunca onlarda işine gelmeyeni duymadığıdan bu soyadını – İşitmez – vermişler. (Akın İşitmez)

2/ 5
Soyadı Otuzbirdi bakın ne yaptı

SERTBAŞ:

Babamın dedesinin işitme problemi olduğundan etraftaki konuşmaları net olarak algılayamaz ve bunun sonucunda etraftaki kişilere kaba davranırmış. Babamın dedesinin bu davranışından dolayı ailemize Sertbaş soyadı verilmiş. (Mustafa Sertbaş, Edirne Uzunköprü, Kurdu köyü)

3/ 5
Soyadı Otuzbirdi bakın ne yaptı

BOYLU:

Büyük dedemin boyu çok uzunmuş., yaklaşık 2 metre 10 santimetre kadar. Bu yüzden ona Boylu soyadını vermeyi uygun görmüşler. (Esra Boylu)

4/ 5