Sütyenli tel

Dikenli değil sütyenli: Yeni Zelanda'daki bu tel örgünün üstünde binlerce sütyen var

Sütyenli tel

emir tellere, dikenlisine, çitlere alışığız elbet. Fakat Yeni Zelanda'daki üstünde yüzlerce sütyen asılı olanı bildiğimiz hiçbirine benzemiyor. Pek çok kişinin tatillerde ziyaret edip önünde fotoğraf çektirdiği bu demir tel, zaman içinde Yeni Zelanda halkını da fikir ayrılıklarına düşürmüş.

1/ 6
Sütyenli tel

Her şeyin başladığı sene 1999. Senenin Noel kutlamalarından sonraki sabah çitte dört adet sütyen asılı bulunmuş. Her ne kadar bu sütyenleri kimin, neden oraya astığı kesin olarak bilinmese de rivayete göre o gece kutlamalardan dönen dört kadın akıllarınca minik bir çılgınlık yapmak isteyip sütyenlerini çıkarıp çite asmışlar. Tabii bunun bir fenomen haline geleceğini, çitte çamaşırları görenlerin de bu furyanın katılımcısı olacağını hesaba katmadan…

2/ 6
Sütyenli tel

2000 senesinin Şubat ayında çitte asılı olan sütyenlerin sayısı 60’ı geçmiş. Kimliği bilinmeyen birisi ya da birileri tarafından çitin üstündeki tüm çamaşırların toplanması ise takip eden aylarda olmuş. Yerel basına yansıyan bu olay daha sonra ülke çapında da duyulunca, tahmin edebileceğiniz gibi sütyenler sayıca artarak çitin üstündeki yerlerini almış.

3/ 6
Sütyenli tel

Ekim 2000’de, sayıları neredeyse 200’ken sütyenler bir şekilde yine ortadan kaybolmuş. Bu ortadan kaldırılmanın  bir öncekine kıyasla daha büyük olmuş; zira olay Avrupa’da da duyulunca 2006 senesinde çitte asılı olan sütyenlerin sayısı 800’ü geçmiş.

4/ 6