Tuhaf Pagan ayinleri

Geçmişte yaşayan Pagan toplumlarının birbirinden tuhaf dini ayinleri...

Tuhaf Pagan ayinleri

Antik çağlarda ‘Pagan’ olarak adlandırılan topluluklar Yunanlıların ve Romalıların inanışlarındaki tanrılardan farklı olan tanrılara taparlardı. Aralarında Vikingler, Anglo-Saksonlar ve Keltler’in bulunduğu Pagan toplumlarının oldukça tuhaf dini ayinleri vardı.


1) Meşe ağacı ve ökse otu ayini

Meşe ağacı, Britanya’da yaşamış Druid Rahipleri tarafından kutsal kabul edilirdi. Bu ağacın üzerinde yetişen ökse otu da öyle. Ayin için baştan aşağıya beyaz giyinmiş rahip, yanına iki tane beyaz boğa alıp meşe ağacının yanına giderdi. Ağaca tırmanan rahip bir dal ökseotu koparırdı. Sonrasında ayine katılanlar, boğalardan birini kurban edip diğerine ökse otunun suyunu içirirlerdi. Bu ayinin büyükbaş hayvanları doğurgan kılacağına inanılıyordu.

1/ 6
Tuhaf Pagan ayinleri

2) Anglo-Saksonlar’ın domuz ayini

Çoğu Pagan toplumlarında yaban domuzu, savaşçılık ve doğurganlıkla eşleştiriliyordu. Anglo-Sakson festivallerinde de yaban domuzları adaklar adanarak kurban edilirdi. Savaşlarda ise askerler üzerlerine zırh yerine domuz postu giyerlerdi. Böylece kendilerinin tanrılar tarafından korunacaklarını ve korkularının yok olacağını düşünürlerdi.

2/ 6
Tuhaf Pagan ayinleri

3) Paskalya ayini

İsa’nın yeniden doğuşunun kutlaması olarak Paskalya ilk kez St. Bede tarafından öne sürülmüştü. O da bu alıntıyı Anglo-Sakson ilkbahar tanrıçasının isminden yapmıştır. Her ilkbaharın başında Anglo-Saksonlar, tanrıçalarının şerefine kutlamalar düzenleyip boyanmış yumurtaları sevdiklerine hediye olarak dağıtırlardı.

3/ 6
Tuhaf Pagan ayinleri

4) Vikingler’in kanlı ayini

Yılın çeşitli zamanlarında Vikingler tanrılarını memnun etmek için bir hayvan kurban edip kanını bir şişeye doldururlardı. Kan dolu şişe yanan ateşin etrafında üç kez döndürülürken kutsal olduğu varsayılan kelimeler söylenirdi. En sonunda ise şişedeki kan, rahibin ve ayine katılanların üzerine serpilirdi.

4/ 6