Türkiye'nin hayalet köyü Lübbey

Türkiye'nin hayalet köyü Lübbey

Türkiye'nin hayalet köyü Lübbey

Türkiye'nin "hayalet köyü" olarak bilinen Lübbey köyü için çağrılar sürüyor. Tarihi antik çağlara kadar uzanan ancak yıllar önce kaderine terk edilen Lübbey Köyü’nün turizme kazandırılması için çağrı yapan Ödemiş Belediyesi eski meclis üyesi CHP’li Mualla Akgün, Büyükşehir Yasası’nın ardından mahalle olan yerleşim biriminin yok olmadan kurtarılmasını istedi. Köyün tarihi önemine dikkat çeken Akgün şunları söyledi:

1/ 8
Türkiye'nin hayalet köyü Lübbey

Yaylak olarak kullanılan bu tarihi tescillenmemiş kültür mirasımızın korunması gerekiyor. 6360 sayılı Büyükşehir Yasası ile Ödemiş İlçesi’ne, mahalle olarak bağlanan Lübbey Köyü için koruma imar planı hazırlanmalıdır. Bu konuda üniversitelerle iş birliği yapılabilir. Köyde birçok ev yıkıldı. Geriye kalan evlerin de yıkılıp yok olmaması için bir an önce harekete geçilmelidir."

2/ 8
Türkiye'nin hayalet köyü Lübbey

Lübbey Köyü’nün hem yaz, hem de kış turizmi yapılabilecek konuma sahip olduğunu ifade eden Akgün, şöyle konuştu:

3/ 8
Türkiye'nin hayalet köyü Lübbey

Tarihte yaşanmış anılar canlandırılarak, Efe Zeybek Müzesi yapılabilir. Bu yerleşim birimi, doğanın haşin şartlarına yüzyıllardır direniyor. Ama evler yorgun düşmüş. Binaların doğaya karşı direnci arttırılmalı. Çatıları tamir edilmelidir. Bu konuda Büyükşehir Belediye Başkanımız Aziz Kocaoğlu’ndan önderlik yapmasını istiyoruz. Bir süre önce yabancıların özgürce yaşayabilmesi, sokaklarda eşeklerle dolaşabilmesi için bazı öneriler ortaya atıldı, ancak soruçsuz kaldı. Ödemişliler bu köyün sahipsiz kalmasını istemiyor."

4/ 8