Uçakta teröre karşı komando eğitimi

Uçakta teröre karşı komando eğitimi

Uçakta teröre karşı komando eğitimi

Türk Hava Yolları, 240 uçaklık filosu ile 105 ülkeye, 245 noktaya uçuyor. Dünyanın en iyi havayolu şirketleri arasında gösterilen THY’de kabin memurlarına büyük iş düşüyor. 7 bin 100 kabin memuru yolculara en iyi hizmeti verebilmek için birbirinden zorlu eğitimlerden geçiyorlar. (Vatan)

1/ 31
Uçakta teröre karşı komando eğitimi

Florya’da bulunan THY Uçuş Eğitim Merkezi’nde pilotlar ve kabin memurları zorlu eğitimlerden geçiyor. Geçtiğimiz sene 1500 kabin memuru bu eğitimleri başarıyla tamamlayıp sertifikalarını almış ve göreve başlamış. Kabin memurlarının acil durum prosedürleri, tehlikeli maddeler, ilkyardım, havacılık güvenliği, terör, yangın gibi hayat kurtaran eğitimlerini THY Kabin Eğitim Müdürü Nevin Çolak anlattı...

2/ 31
Uçakta teröre karşı komando eğitimi

‘Arıza’ çıkaran yolcuya aikido müdahalesi Kabin memuru adayları uçuş güvenliğini tehlikeye düşüren, başka yolcuları rahatsız eden, saldırgan kişilere karşı savunma tekniklerinin de olduğu 21 saatlik bir eğitim alıyor. İzlediğimiz eğitimde “arıza çıkaran yolcu” rolünü oynayan bir eğitmen, hostes adaylarının böylesi bir durumda nasıl davranacaklarını gösteriyor. Eğitim sırasında ‘hanım hanımcık’ hostes adayları, bir anda ‘kaplan’ kesliyor ve arıza çıkaran yolcuyu ustaca bir savunma tekniğiyle derdest ediyor. Bu kriz durumu da prosedürlere göre yönetiliyor, Nevin Çolak, “Uçakta kural dışı bir yolcu varsa önce kabin ekibi tarafından sözlü uyarılıyor, yolcu agresyona devam ederse, kabin ekibine ya da diğer yolculara tepkileri darp ve fiziki şiddete ya da uçak demirbaşına zarar verme noktasına gelmişse, yolcuya kelepçeyle fiziki kısıtlama getiriliyor. Uçak yoluna devam edip, inince de, kuraldışı yolcu güvenliğe teslim ediliyor” diyor.

3/ 31
Uçakta teröre karşı komando eğitimi

Yangına da hazırlar Eğitimde senaryoya göre uçakta gerçek alevlerle yangın çıkartılıyor, dumanlar yükseliyor. Tüm kabinde göz gözü görmüyor. Önce başüstü dolabı, koltuk, mutfak ve tuvaletler kontrol ediliyor. Yangın çıkan bölge tespit ediliyor. Yangın başüstü dolabında çıkmış. Ezgi Miray Çağatay bu senaryoda yangına müdahale eden itfaiyeci rolünde. Hızla yangın kıyafetlerini giyiyor, kırk yıllık itfaiye eri gibi yangına müdahaleye başlıyor. En uygun yangın söndürücü ile söndürme işlemini gerçekleştiriyor. Eğitmenler “sakın panik yapmayın, yolcuları siz sakinleştireceksiniz” diye öğrencilerini uyarıyor.

4/ 31