Ürkütücü köprüler

Dünyanın en ürkütücü köprüleri

Ürkütücü köprüler

Çin'in Shandon Bölgesi'ndeki Tai Dağı binlerce yıldır değişik dini ve kültürel inanışlara ev sahipliği yapıyor. Çin'in 5 kutsal dağından biri ve şafak, doğum ve yenilenmeyi simgeliyor. Dağ üzerinde ilerlediğinizde karşınıza bu Ölümsüz Köprü çıkıyor. Köprü 3 büyük ve pek çok minik kayadan oluşuyor. Altında bir vadi ve güney kısmında uçsuz bucaksız bir uçurum yer alıyor. Hiç kimse bu kayaların ne zaman bu şekilde buraya yerleştiğini bilmiyor. Ancak geleneklere bakılırsa Buz

1/ 27
Ürkütücü köprüler

Yüzlerce yıldır Aoos nehrinin üzerinde uzanan köprüye dikkatle bakıldığında tepe kısmının alt tarafındaki zil görülebiliyor. Köylüler bu zili çalabilecek kadar rüzgar olduğunda köprüden geçmenin tehlikeli olduğunu belirtiyor. Ancak zilin boyutlarına bakıldığında neredeyse ince bir meltemde dahi çalabilecek olması dikkat çekiyor.

2/ 27
Ürkütücü köprüler

Royal Gorge Köprüsü(Kolorado)

150 hektarlık bir alanda bulunan eğlence parkı içerisinde yer alan köprü Arkansas Nehri üzerinde 291 metre yükseklikte durmaktadır. 1929-2003 yılları arasında en yüksek köprü olma ünvanını elinde tutmuştur. Asma bir köprü olan Royal Gorge, 384 metre uzunluğunda 5.5 metre genişliğindedir. 1292 tahta plaktan oluşan bir yaya yolu da bulunmaktadır. 46 metre yüksekliğindeki direklere asılı durmaktadır.

3/ 27
Ürkütücü köprüler

İnka Halat Köprüsü (Peru)

İnka halat köprüleri kanyonlar ve tepeler arasındaki geçişi sağlayan basit asma köprülerdir. İnka imparatorluğu döneminden beri hala kullanılmakta olan bu köprüler sadece yayalar tarafından kullanılıyordu. Çünkü İnka topluluğunda tekerlekli araçlar henüz yoktu. Köprüler özellikle imparatorluk içinde haberleşmeyi sağlayan elçiler tarafından kullanılıyordu. İnkalar köprü yapmak için doğal lifler ve bitkilerde bulunan iplikler kullanmışlardı. Bu fiberler birlikte örülüyor ve kuvvetli hale getiriliyordu.

4/ 27