Uykuları çalınan çocuklar

Uykuları çalınan çocuklar

Uykuları çalınan çocuklar


Dünyanın pek çok yerine dağılmış vaziyette olan Suriyeli göçmenlerin sayısı 4 milyonu aşmış durumda. Bunların 1 milyon 200 bini ise 12 yaşın altındaki çocuklardan oluşuyor. Fotomuhabiri Magnus Wenman, göçmenlerin Avrupa ve Orta Doğu'daki yerleşim yerlerine giderek, buradaki savaş mağduru çocukları belgeledi. Wenman, objektifini gecelerini uykusuz geçiren, üşüyen, yemek bulamayan ve tüm korkuları gözlerinden okuanan çocuklara çevirerek, savaşın çirkin yüzünü dünyaya yansıtıyor.
 

1/ 18
Uykuları çalınan çocuklar


Fara 2 yaşında. Ürdün'de Azraq'ta uyuyor. Futbolu seviyor. Babası onun için kağıttan toplar yapıyor. Ama çabuk dağılıyor bu toplar. Babası pes etmiyor yeniden yapıyor. 9 yaşındaki kardeşi Tisam ve babasıyla birlikte her gün yarın eve gidebilir miyiz umuduyla uyumaya çalışıyor.
 

2/ 18
Uykuları çalınan çocuklar


Abdullah 5 yaşında... Kan hastalığı var. Belgrad'daki tren istasyonunun dışında uyuyor. Kız kardeşinin, Daraa'da ölümüne şahit oldu. Halen şokta ve her gece kabus görüyor. Abdullah çok yorgun ve sağlığı iyi değil. Annesinin onu tedavi edecek ilaçları alacak parası yok.
 

3/ 18
Uykuları çalınan çocuklar


Mehdi 1,5 yaşında. Macaristan sınırında yaşıyor. Bir buçuk yıllık ömründe tek gördüğü şey savaş ve kaçış. Uyudu mu derin bir uykuya dalıyor. Hemen yanı başında diğer göçmenler polisin sıktığı suya direnmeye, göz yaşartıcı gaza dayanmaya çalışırken o her şeyden habersiz derin derin uyuyor.
 

4/ 18