Yıllar sonra sır çözüldü!

Yıllar sonra sır çözüldü!

Yıllar sonra sır çözüldü!


12 yıl önce Kızıl Gezegen'de ortadan kaybolan İngilizlere ait Mars aracı Beagle 2'nin sırrı çözüldü.
 

1/ 21
Yıllar sonra sır çözüldü!


NASA yetkilileri Mars Reconnaissance Orbiter’ın (MRO’nun) Mars yüzeyinde Beagle 2 ile “aynı boyut ve şekilde” bir cismin fotoğrafını çektiğini belirtti. MRO tarafından keşfedilen cismin tek parça halinde olduğu ve Beagle 2’nun iniş yapması planlanan bölgenin oldukça yakınında yer aldığı açıklandı.
 

2/ 21
Yıllar sonra sır çözüldü!


NASA'da çalışan bilim adamları 55 milyon dolara mal olan Bealge 2 uzay aracıyla ilgili detay vermezken, Cuma günü yapılacak konferansta Beagle 2'ye ne olduğunun belgeleriyle açıklanması bekleniyor. 69 kilo ağırlığındaki Beagle 2 19 Aralık 2003 günü Avrupa Uzay Ajansı’nın Mars Express isimli uzay gemisinden fırlatılmış ancak Mars yüzeyine iniş yapması planlanan araç 25 Aralık günü Dünya’ya sinyal yollamayı bırakmıştı.
 

3/ 21
Yıllar sonra sır çözüldü!


NASA’da çalışan bilim insanları Curiosity yoluyla Mars yüzeyini araştırmaya devam ederken, bazıları da uzay aracının gönderdiği fotoğraflarda hayata dair işaretler aramayı sürdürüyor. Bugüne dek antik bir göl yatağından top şeklindeki kayalara dek pek çok ilginç bulguyla karşılaşan Curiosity’nin bu kez yolladığı fotoğrafta, daha öncekilerden çok farklı bir obje görülüyor.
 

4/ 21