Yüzen şehirler

Her türlü felakete karşı bilim adamları su üzerinde yüzen şehirler inşa etmeyi düşünüyorlar.

Yüzen şehirler

Dünyayı tehdit eden küresel ısınmanın boyutunun her geçen gün artarak dünyaya daha fazla etki ettiğini belirten bilim adamları, kutuplardaki buzulların erimesiyle dünyanın büyük bir kısmının sualtında kalacağını söylüyor.

1/ 9
Yüzen şehirler

Bu düşünceden hareketle yola çıkan bilim adamları, bu tür bir felaket karşısında kendi kendine yetebilen su üzerinde yüzen şehirler inşa etmeyi düşünüyorlar.

2/ 9
Yüzen şehirler

BBC Focus Dergisi'nde yer alan habere göre, bu projelerden gerçeğe en yakın olanı ise en kötü iklimsel felaketler için tasarlanan "Lilypad (nilüfer yaprağı)" isimli yüzen şehir. Bu yüzen şehirler su üzerinde kendi kendine yetebilecek yaşam alanları olarak tasarlanıyor. Deniz seviyesinin yükseldiğini varsayarak, Bangladeş, Maldivler ya da hatta Londra ve New York'ta yükselen sulardan kaçmak için milyonlarca iklim sığınmacısı için yeni evler bulmak gerekecek. Belçikalı mimar Vincent Callebaut'a göre, tüm bu insanlar okyanus akıntılarını takip ederek kocaman, yüzebilen şehirlerde yaşabilirler. Bu şehirler, kendi enerjilerini kendileri sağlayacak, bununla da yetinmeyip atmosferdeki karbondioksiti işleyebilecek.

3/ 9
Yüzen şehirler

Her bir yüzen şehirde yaklaşık 50 bin kişinin yaşayabileceğini söyleyen Callebaut, şehrin yapı için safra sağlayacak merkezi bir lagün etrafında temelleneceğini ve lagün yağmur suyunu toplayacağını ve bu suyu şehirdeki insanların içmesi için arıtacağını belirtiyor. Tüm şehir asma bahçelerle çevrilirken, ticari ve eğlence yerlerinin yanında şehir merkezinde yaşayanlar lagünün çevresinde, 3 dağın ortasında oturacaklar.

4/ 9