Yüzyıl sonra davul çaldılar, fırtına çıktı!

Yüzyıl sonra davul çaldılar, fırtına çıktı!

Tekke köyünde "uğursuz" olduğuna inanılan davul çalmak yüzyıllardır yasaktı. İddiaya göre, son dönemde bu gelenek bozuldu ve davul çalanlardan biri boşandı, diğeri iflas etti. Geçen ay yapılan düğünde de davul çalınınca, çıkan fırtına ağaçları söktü

1/ 10
Yüzyıl sonra davul çaldılar, fırtına çıktı!

Denizli'nin Sarayköy ilçesine bağlı 143 kişinin yaşadığı Tekke köyünde davul çalmanın yasaklanma hikâyesi yüzyıllar öncesine dayanıyor. Köylülerin inanışına göre, 13'üncü yüzyılda İslamiyet'i yaymak için Horasan'dan bölgeye gelen Sultan Sarıbaba ölünce Tekke köyüne gömüldü. Mezarı da türbeye dönüştürüldü. Bir süre sonra komşu Çubukdağ köylüleri, Tekkeköy'e gelin almaya geldi. Konvoydaki davulcu, Sultan Sarıbaba Tekkesini görünce davul çalmayı hemen kesti.

2/ 10
Yüzyıl sonra davul çaldılar, fırtına çıktı!

Konvoydakilerden bazıları ise çalmaya devam etmesi için davulcuya ısrar etti. Ancak davulcu reddetti. Bunun üzerine davulcuyu döven grup zorla davul çaldırdı. Ama bu sırada köyde önce deprem oldu, ardından da fırtına çıktı. Davulcu ve çalması için ısrar eden gruptakiler de oracıkta öldü. Bu efsanenin ardından köylüler yüzyıllar önce Sultan Sarıbaba'nın ruhunun rahatsız olduğuna inandığından dolayı köyde davul çalmayı yasakladı. Yakın zamana kadar uygulanan yasak nedeniyle, düğünlerde diğer müzik aletleri çalınmasına rağmen hiç davul çalınmadı. İddiaya göre, son dönemde bu yasağı delen birkaç kişi uğursuzluktan kurtulamadı. Son olarak, 3 ay önceki bir düğünde davul çalındı. Ancak iddiaya göre davulun çalmaya başlamasıyla birlikte soğuk ve sert esen bir rüzgâr çıktı. Efsaneyi hatırlayan köylüler, felaket yaşanacağı endişesiyle korkuya kapılırken davulcu da tokmağı elinden bıraktı. Köyde huzursuzluk başlarken, soluğu Muhtar Süleyman Gülşah'ın yanında alan vatandaşlar, bir daha asla davul çalınmasına izin verilmemesini istedi.

3/ 10
Yüzyıl sonra davul çaldılar, fırtına çıktı!

Bu olay tam unutulmaya başladığı sırada, bu kez köyüler geçen 21 Temmuz akşamı bir fırtına ile karşılaştı. Sarayköy merkez, belde ve köylerini de etkisi altına alan fırtına hayatı felç etti. Tekstil ürünleri imalatı yapılan bir işyerinin camları kırılırken, birçok evin kiremitleri uçtu. Bu fırtınanın da efsanede olduğu gibi davul çalındığı için çıktığına inanan köylüler, şimdi tedirginlik içinde yaşıyor. Tekkeköy Muhtarı Süleyman Gülşah, daha önce düğününde davul çaldıran bir kızın boşanıp baba evine döndüğünü, maddi durumu iyi olan bir başkasının ise iflas ettiğini öne sürerek, "Kim ne derse desin biz buna inanıyoruz. Bundan sonra evlenecekler davul dışında her türlü müzik aletini çaldırsın ama davula izin vermeyeceğiz" dedi.

4/ 10