Zombi karınca dehşeti

Zombi karınca dehşeti

Bilim insanları, yenildiği zaman karıncaların beyninin ele geçiren ve onları zombiye çeviren bir mantarın doğadaki zıttını bulmuş olabileceklerini açıkladı.

1/ 11
Zombi karınca dehşeti

Yapılan yeni bir araştırma, karıncaların beynini ele geçiren parazit Ophiocordycepsare mnatarının, kendisi gibi parazit olan bir diğer mantar tarafından etkisiz hale getirildiğini tespit etti. Araştırma, Ophiocordycepsare salgınına maruz kalan karınca kolonilerinin nasıl hayata dönebildiğini de ortaya çıkarmış oldu.

2/ 11
Zombi karınca dehşeti

Araştırma ekibinde yer alan Pennsylvania State Üniversitesi’nden David Hughes, “Biyoloji, bilim kurgudan daha tuhaf olabiliyor... Zombi karınca mantarın paraziti buna bir örnek. Hiperparazitik olan bu mantar, karıncaları zombiye çeviren mantara saldırmak için özelleşmiş” dedi.

3/ 11
Zombi karınca dehşeti

Ophiocordycepsare familyasındaki mantarlar, karıncaların beynine bulaşarak, hayvanın sarhoş gibi ağaç yapraklarında dolamaya başlamasına neden oluyor. Zombi karınca, öğlen vakti üzerinde gezindiği yaprağın ana damarına dişlerini saplıyor ve o şekilde kalıyor. Karınca, gün batımı esnasında ölüyor.

4/ 11