Zombiler hakkında bilinmeyen 9 şey

Zombiler hakkında bilinmeyen 9 şey

Zombiler hakkında bilinmeyen 9 şey

Popüler kültürün son zamanlarda bir hayli işlediği "Zombi" teması hakkında gerçekte ne biliyoruz? Zombiler sadece bir hayal ürünü mü, bir korku hikayesi mi? Yoksa gerçekten zombiler var mı? Var mıydı? Yine olacaklar mı? Özellikle bilgisayar oyunları sektörünü yoğun bir şekilde işgal eden, dizi ve filmlerle de ödümüzü koparmaya devam eden zombiler bir gün dünyayı istila ederler mi bilinmez. Ancak hazırlıklı olmakta fayda var, işte bu yürüyen ölüler hakkında bilmeniz gereken 9 şey!

Yaşayan Ölülerin Gecesi'nden Resitdent Evil'e, Plants & Zombies'ten Walking Dead'e bir popüler kültür yolculuğu aslında zombilerin yürüyüşü. Etimizi budumuzu kemirmek için yola çıkmış milyonlarca ölüyle tebelleş olacağımız günleri görmeyeceğimizi umarak sizler için bu listeyi hazırladık. Şimdilik içiniz rahat olsun sağdan soldan beyninizi ısırmaya çalışacak zombiler yok, fakat ya bu korkunç fantazi aslında bir gerçekse?

1/ 12
Zombiler hakkında bilinmeyen 9 şey

1. Zombiliğin düsturu: Voodoo

Batı Afrika'da yayın olarak kabileler arasında benimsenen Voodoo inancı, büyü ve mistisizme dayanan bir temele sahiptir. Voodoo inancına göre bir büyücü, ölen birini kontrolü altında tutacak şekilde yeniden canlandırabilir. Ancak canlanan şey sadece vücut olur. Voodoo inancına göre insan ruhu, et ve kemiğe bağlı olmadığı için ölümden sonra bir insanın önceki hayatında olduğu gibi diriltilmesi mümkün değildir. Sadece beden diriltilebilir ve ruhun kontrolünde olmayan beden, eğer büyücünün kontrolünde olmazsa saldırganlaşır ve bedenin ayakta durması için gereken şekilde beslenmeye yönelir. Bu beslenme dürtüsü bilinç dışı yapıldığı için yenebilecek herşey bedenin hedefinde olur, insanlar bile! Bu sayede zombi insanlara saldırıp onları yiyerek beslenen bir yaratığa dönüşebilir. Ancak Voodoo inanışında ısırılan kişinin de bir yaşayan ölüye dönüşeceğiyle ilgili bir unsur yoktur.

2/ 12
Zombiler hakkında bilinmeyen 9 şey

2. Zombilerin harman olduğu memleket: Haiti

Haiti zombiler ve zombilik için bir nevi anavatan, bir nevi başkent konumunda. Afrika'dan bu bölgeye büyük kitleler halinde, köle olarak götürülen Afrikalılar, Haiti'de zombiliğe yeni bir şekil kazandırmışlar. Halk arasında yoğun bir şekilde anlatılan yaşayan zombi hikayeleri ilk olarak Haiti'de dillendirilmiş. Tabii bundan daha önceleri Antik Mısır mumyalarının canlandığı gibi korkutucu hikayeler anlatılıyor olsa da günümüzdeki bilinen zombi miti ilk olarak Haiti'de bir folklorik inanç haline gelmiş. 1915 ila 1934 yılları arasında ABD'nin Haiti'ye çıkartma yaptığı dönemlerde, zombilerin büyücülerin köleleri olarak saldırı amaçlı kullanıldığına dair yaygın bir inanış oluşmuş

3/ 12
Zombiler hakkında bilinmeyen 9 şey

3. Zombilerin atası: Felicia Felix-Mentor

Haiti sadece zombilik fikrinin oluşmasına ortam sağlamamış, ayrıca bilinen ilk resmi zombinin de ortaya çıkışına şahit olmuştur. 1937'de bölgede araştırmalar yapan Zora Neale Hurston'ın tespitiyle ortaya öyle bir olay çıkar ki, dünya sarsılır. Bir kadının üstünde yırtık pırtık kıyafetlerle, Haiti sokaklarında dolaşması üzerine, Mentor yakalanır ve durumu teşhis edilmeye çalışır. Anlaşılan şudur ki, bu kişi Felicia Felix-Mentor adında bir kadındır, korkunç olan şudur ki kendisi 1907 yılında yani 30 yıl önce ölmüş ve Voodoo törenleriyle gömülmüştür! Bilinçsiz bir şekilde ortalarda dolanan Mentor, öfkeli ve duygularından yoksundur. Mentor daha sonra bölge halkı tarafından saklanmış ve ortalardan kaybolmuştur.

4/ 12