6 saatten az uyumayın!

6 saatten az uyumayın!

İngiltere'de yapılan bir araştırma, gereğinden az uyumanın insan vücudunun iç işleyişi üzerinde kötü etkide bulunduğunu ortaya koydu...

Bir hafta boyunca altı saatten az uyutulan insanlarda yüzlerce genin işleyişinde değişiklik olduğu gözlendi.


Araştırmanın sonuçlarını Proceedings of the National Academy of Sciences (Ulusal Bilimler Akademisi Tutanağı) adlı dergide yayımlayan bilim insanları, bu sonuçların, yetersiz uykunun sağlığa nasıl zarar verdiğini açıklamada yardımcı olacağını vurguladı.

1/ 6
6 saatten az uyumayın!

Kalp hastalığı, diyabet, obezite ve beyin işlevlerinde zayıflık gibi hastalıklarla yetersiz uyku arasında bağlantı olduğu belirtiliyor. Ancak yetersiz uykunun sağlığı neden bu şekilde olumsuz etkilediği bilinmiyor.

Genlerde değişimSurrey Üniversitesi'nden araştırmacılar, bir hafta boyunca her gece 10 saate kadar uyuyan 26 kişiden aldıkları kan örneklerini, aynı süre boyunca günde altı saatten az uyuyanların kan örnekleri ile karşılaştırdı.

2/ 6
6 saatten az uyumayın!

Yetersiz uyuyanlarda 700'den fazla gende değişim gözlendi. Bunların her biri protein yapımı için talimat içeren genler olduğundan, az uyku nedeniyle daha aktif hale gelerek daha fazla protein üretmeye, böylece vücudun kimyasını değiştirmeye başladıkları görüldü.

Vücudun doğal saatinin düzeninin bozulduğu, gün içindeki aktifliklerine bağlı şekilde doğal olarak büyüyüp küçülen bazı genlerde bu işlevin yetersiz uyku nedeniyle köreldiği gözlendi.

3/ 6
6 saatten az uyumayın!

Araştırmayı yürüten Profesör Colin Smith, BBC 'ye yaptığı açıklamada, "Çok farklı türden genin işleyişinde büyük değişiklikler gördük" dedi.Bağışıklık sistemi ve vücudun hasar ve strese karşı tutumunun yetersiz uykudan etkilendiği tespit edildi.

Profesör Smith, "Vücudun yenilenmesi ve düzgün işler halde tutulmasında uykunun önemi büyük. Hücrelerin yenilenmemesi ve yeni hücreler üretilememesi halinde dejeneratif hastalıklar ortaya çıkacaktır" dedi.

4/ 6