Adet sancılarını hafifleten bitkiler

Adet dönemini sancılı geçirenler için başvurulacak çarelerden biri bitki çaylarıdır. Peki, hangi bitkiler regl sancılarına iyi gelir?

Adet sancılarını hafifleten bitkiler

İyileştiren Bitkiler adlı kitabıyla "Hangi hastalığa hangi bitki iyi gelir ve nasıl kullanılmalıdır?" sorusuna yanıt veren Yeditepe Üniversitesi Eczacılık Fakültesi Farmakognozi ve Fitoterapi Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Erdem Yeşilada, kadınların en büyük şikayetlerinden biri olan adet dönemi sancılarına iyi gelen bitkileri şöyle açıklıyor...

1/ 9
Adet sancılarını hafifleten bitkiler

Dismenore (ağrılı regl), adet dönemlerinde kadınların yüzde 50’sinde gözlenebilen yaygın bir sorundur. Başlıca iki grup altında değerlendirilebilir:

Primer dismenore, herhangi bir ilgili nedene bağlı olmadan, sekonder dismenore ise pelvik bir bozukluğa (çikolata kisti gibi) bağlı olarak ortaya çıkar.

Adet ağrısı genellikle kasıkta olur ve ağrının ortaya çıktığı dönem itibariyle adet öncesi, adet sırasında ve adet sonrasında kasık ağrısı olarak ifade edilir. Bazı bitkisel çaylar bu dönemde sık karşılaşılan şikayetlerin hafifletilmesinde yararlı olabilir.

2/ 9
Adet sancılarını hafifleten bitkiler

Kişilerde bu dönem içerisinde ortaya çıkan kasılma/spazm şikayetlerinin hafifletilmesi için spazm çözücü etkiye sahip bitkilerden yararlanılabilir. Bu amaçla civanperçemi, mayıspapatyası ve gül tomurcuğu, rahimdeki spazmın hafifletilmesinin yanı sıra hafif yatıştırıcı özelliği ile adet döneminde kadınlarda ortaya çıkan gerginliğin azaltılmasına yardımcı olacak, kişinin rahatlamasını sağlayacaktır.

3/ 9
Adet sancılarını hafifleten bitkiler

Zerdeçal ve söğüt kabuğu gibi prostaglandin baskılayıcıları, adet döneminde vücutta oluşan ödemin uzaklaştırılması ve ağrının hafifletilmesinde yararlı olabilir.

4/ 9