Ağrıyı kesmenin 10 etkili yolu

Ağrıyı kesmenin 10 etkili yolu

Ah şu ağrılar! Nasıl da yaşam kalitesini bozup insanı her şeyden soğutabiliyor… Özellikle kronik ağrılar sosyal hayatı etkileyip kişiyi depresyona kadar sürükleyebiliyor. Elbette ağrıyla baş etmenin yolu tıp uzmanlarının reçetelerinden geçiyor. Ama artık bilim, alternatif ve tamamlayıcı tedavilerin de ağrıları kesmede etkili olduğunu kabul ediyor. İşte, ağrıyı kesmenin 10 şaşırtıcı yolu…

1/ 13
Ağrıyı kesmenin 10 etkili yolu

1- Masaj terapisi
Mesaj terapistlerinin dokunuşu, vücuttaki gerilimi azaltmaya; stres, incinme ya da çeşitli fiziksel sorunlar, fibromiyalji (lif dokusu iltihabı) gibi nedenlerle oluşan ağrıları dindirmeye yardım eder. Tabii masaj için seçtiğiniz yerin sertifikalı ve lisanslı olmasına dikkat etmeniz gerekiyor.

2/ 13
Ağrıyı kesmenin 10 etkili yolu

2- Akupunktur
Akupunktur uzmanları geleneksel Çin tıbbına göre enerji geçiş yollarını uyarmak ve vücudun sistemlerinde dengeyi sağlamak için çok ince iğneler kullanırlar.

Akupunktur, uykusuzluktan baş ağrısına kadar pek çok rahatsızlığın tedavisinde uygulanıyor. Bilimsel çalışmalar son 20 yıldır akupunkturun etkisinin yükseldiğini gösteriyor. Bu uygulamayı yaptıran pek çok kişinin ağrılarının dindiğini rapor ettiği açıklanıyor.

3/ 13
Ağrıyı kesmenin 10 etkili yolu

3- Fizik tedavi
Kronik ağrı kişide çevreye bağımlılıkta artma, sosyal çekilme, anksiyete, depresyon gibi psikiyatrik rahatsızlıkların da ortaya çıkmasına yol açabiliyor. İşte kronik ağrı çekenler için, ağrı uzmanlarının tavsiyesi fizik tedavi oluyor.

Fizik tedavi uygulamaları aktif ve pasif olmak üzere iki grupta gerçekleştiriliyor. Pasif uygulamalarda hastanın tedaviye katılımı beklenmiyor. Manipülasyon, masaj, elektroterapi, hidroterapi, balneoterapi, sıcak ve soğuk uygulamaları gibi fizik tedavi uygulamaları pasif grupta yer alıyor. Aktif uygulamalar ise terapötik egzersizlerde oluşuyor. Uzmanlar, kombine edilmiş pasif uygulamalar, tedavi edici egzersizlerle desteklendiğinde daha iyi sonuçlar alınabildiğini söylüyor.

4/ 13