Anne sütünü artıran 6 öneri

Anne sütünü artıran 6 öneri

Anne sütünün bebekler için adeta mucizevi bir besin olduğunu artık herkes biliyor. Düşünün, bir bebek ilk 6 ayda su dahil tüm ihtiyaçlarını anne sütünden karşılayabiliyor. İşte bu yüzden annelere, ilk 6 ay sadece anne sütü, sonrasında ek gıdalarla birlikte bebeklerini 2 yıla kadar emzirmesi öneriliyor.

Bebeğin, kendisi için vazgeçilmez olan anne sütünden daha fazla yararlanması için anneler neler yapmalı? Bir başka deyişle sütünü nasıl artırmalı? International Hospital Beslenme ve Diyet Uzmanı Dilem İrkin anlatıyor.

1/ 10
Anne sütünü artıran 6 öneri

Emzirme döneminde sağladığınız sütteki enerjinin büyük bir kısmı, yediklerinizden karşılanıyor. Aldığınız tüm enerji tam olarak süt enerjisine dönüşmüyor, çünkü vücut dokuları da bir miktar enerjiyi emiyor. Sağlıklı bir annenin günde ortalama 700–800 ml süt salgıladığı esas alındığında, emzirme döneminde günlük ortalama ekstradan enerji gereksinimi 750 kaloriyi buluyor. Bu miktarın 500 kalorisi yediklerinizden sağlanırken, 250 kalorisi hamilelikte depoladığınız yağlardan karşılanıyor. Bu da emzirme sırasında aldığınız fazla kiloların, enerjiye daha hızlı dönüşmesine, dolayısıyla depolanan yağların erimesine katkıda bulunuyor.

Annelere sütlerinin miktarını ve besin değerini artıracak öneriler...

2/ 10
Anne sütünü artıran 6 öneri

1- Hızlı kilo vermeyi vaat eden diyet ve ilaçları uygulamayın.

3/ 10
Anne sütünü artıran 6 öneri

2- Sütünüzü artıran en önemli besin, sudur. Günde en az 2,5 – 3 litre su içmelisiniz, çünkü sütün önemli bir kısmı sudan oluşur.

4/ 10