Aşk efsaneleri doğrulandı!

Aşk efsaneleri doğrulandı!

Aşk efsaneleri doğrulandı!

Aşk ve seks efsaneleri doğrulandı!

Neden bir anda âşık oluruz? Aşkın ömrü gerçekten de üç yıl mıdır? 'Bulutların üzerinde gezmek' tabiri her aşk için geçerli midir? Ruh ikizimiz var mıdır? Ten uyumu yeterli midir? Bu ve bunun gibi birçok söylem; aşk literatüründe sık sık karşımıza çıkıyor ve çoğu zaman da kafamızı karıştırmaya yetiyor! Biz de içinde gizem unsuru barından dogmatik düşünceleri mikroskop altına aldık ve uzmanlara sorduk. İşte aşka dair her şey...

1/ 11
Aşk efsaneleri doğrulandı!

Sevişmek sağlık için faydalıdır!

Doğru: Kolesterole, diyabete, kansere, kalp rahatsızlıklarına ya da yüksek tansiyona neden olmayan gerçek bir zevk kaynağı! Dünyaca ünlü Doktor Lucy Vincent; "Cinsel ilişki sırasında erkekler de kadınlar gibi oksitosin salgılarlar. Oksitosin; bağışıklık sistemini harekete geçirir, vücudun gevşeyip rahatlamasını sağlar ve kaygılarımızı giderir" diye açıklıyor.Oksitosin; dokunma, sarılma, kucaklanma, orgazm gibi fiziksel tahrik olmalar sonucu üretiliyor. Orgazm sırasında kadın ve erkek her ikisi de oksitosin üretiyor. Oksitosin; aynı zamanda yetişkinlerin birbirine bağlanmasında da benzer bir rol oynuyor.

Yakın fiziksel temas, oksitosin hormonunun seviyesini artırıyor, kadın bedenini daha çabuk cevap verir hale getiriyor ve bunun sonucu olarak da çiftler arasındaki bağ da kuvvetleniyor. Kısacası sevişmek; oksitosin paralelinde son derece sağlıklı bir dışavurum. Ayrıca migrene de iyi geliyor!

2/ 11
Aşk efsaneleri doğrulandı!

Regl döneminde cinsel acıdan daha istekli oluruz!

Doğru: Özellikle yumurtlama döneminde cinsel istek ikiye katlanır. Liverpool Üniversitesi Biyoloji Bölümü'nde doktora yapan Rob Burris; '11 erkek deneğe 66 erkeğin fotoğraflarını gösterdik. 'Fotoğraftaki kişi, eşinizi ya da partnerinizi baştan çıkarabilir mi?' diye sorduk ve bu tehdidi birden yediye kadar puanlamalarını istedik.

Eşleri regl dönemi yaşayan erkek denekler ortalama olarak 5,5 puan, eşleri regl dönemi geçirmeyen erkekler ise ortalama 4,6 puan verdi. Böylece, eşleri regl döneminde olan erkeklerin daha kıskanç olduğu kanıtlandı. Çünkü kadınların regl oldukları zaman cinsel istekleri artıyor ve doğal olarak bunu da hayatlarındaki erkeğe de belli ediyorlar. Böylece seks hayatları renkleniyor. Ancak bu zamanlarda erkekler daha korumacı oluyor. Bu da kıskançlığı artırıyor' diyor.

3/ 11
Aşk efsaneleri doğrulandı!

İlişki süresi uzadıkça libido azalır!

Doğru: İstatistiklere göre bu durum kaçınılmaz! İlişki ilerledikçe seks katsayısında da düşüş yaşanıyor, ilişkisi altı aydan kısa olanlar ayda 12 kez sevişirken, beş yıldan sonra bu rakam sekize düşüyor. Yani aynı erkekle uzun süre beraber olunca daha az sevişmeye başlıyoruz.

Liverpool Üniversitesi'nde yapılan en son araştırmalarda; üç yıllık ilişkisi olan kadınların yüzde 13 'ü erkelerin ise yüzde 10'u, en az üç ay boyunca sevişmediklerini açıkladılar. Altı yıllık ilişkisi olanlarda ise oranlar kadınlarda yüzde 17, erkeklerde ise yüzde 16'ya kadar çıkabiliyor. Nedeni ise zaman içinde çiftlerin birbirini kanıksaması ve erkeklerde yaş ilerledikçe testosteron hormonunun azalması!

4/ 11