Bir kontrol manyağı ile nasıl baş edilir?

Bir kontrol manyağı ile nasıl baş edilir?

İngilizce’de “control freak” denilen, Türkçe’de daha çok “kontrol takıntılısı”, “kontrol delisi” ya da “kontrol manyağı” olarak kullandığımız söz öbeği, “İnsanları ve davranışlarını kendi istediği gibi kontrol etme hastası olmuş kişi” anlamına geliyor.

Sizin de hayatınızda, sizi ve davranışlarınızı kendi istediği gibi yönlendirme takıntısı olan birileri var mı? Ya da çevrenizde her zaman herkese bir şeylerin nasıl yapılması gerektiğini anlatan birileri görüyor musunuz? Peki, bu kontrol takıntısı olan kişilerle sizi çıldırma noktasına getirmeden nasıl uzlaşma sağlayabilirsiniz? Durun, biz anlatalım.

1/ 12
Bir kontrol manyağı ile nasıl baş edilir?

Kontrol delisi olan kişilerin başarısızlık karşısında dehşete düşen insanlar olduğunu anlayın
Bu kişiler hiçbir zaman başkalarının o işi kendilerinden daha iyi yapabileceklerine inanmazlar ve başkalarına güvenmezler. Bu, uzmanlar tarafından gerek evde gerekse de iş hayatında mutsuzluğa yol açan, çocukluktan kaynaklanan bir kişilik bozukluğu olarak kabul ediliyor. Çoğu kontrol delisi insan, mutsuz ve güvensizdir; kelimelerinin ve hareketlerinin insanları nasıl etkileyebileceğini anlamaz.

2/ 12
Bir kontrol manyağı ile nasıl baş edilir?

Onlara karşı sürekli sakin ve sabırlı davranın
Kızmak işe yaramaz. Bu davranış biçimi bir çatışmaya dönüyorsa oradan ayrılın. Bu kişiler uzun süreli terapi almadıkları sürece daha iyi olmazlar. Kontrol delisi olan kişi ailenizden biriyse yolundan çekilseniz iyi edersiniz. Sizi her konuda eleştirir ve bunu kişisel algılamamak elinizde değildir. Duygularınızı incitebilir.

Yapabileceğiniz en kötü şey bu kişilerle kavga etmektir. Çünkü bu, zamanınızı çöpe atmaktan başka işe yaramaz. Kontrol takıntılılar, yardım almadan değişmezler, değişemezler. Bu onlarda derine işlemiş bir sorundur, sizin sorununuz değildir. Size düşen, bu kişilerle hiç çatışmaya girmeden kendinize yapacak başka işler bulmak, size kendinizi iyi hissettirecek kişilerle zaman geçirmek.

3/ 12
Bir kontrol manyağı ile nasıl baş edilir?

Anksiyete (kaygı) düzeylerini izleyin
Bir kontrol manyağının stres altındayken bununla baş edebilecek yetisi yoktur. Karşısındaki insanları ezip geçmekten çekinmez. Bir işi, hiç kimsenin kendisinden daha iyi yapabileceğine inanmaz. Çıkmaza sürüklenir çünkü üzerine çok fazla yük bindirmiştir ve sonra başarısız olur. Bu ruh hali değişimlerine karşı uyanık olun.

4/ 12