Boşanacak anne babalara öneriler

Boşanacak anne babalara öneriler

Boşanma, işin içinde çocuk ya da çocuklar varsa, eşler için daha zor verilen bir karardır. Ama artık ilişkinin geldiği nokta mutlak bir ayrılıksa, eşlerin anne baba olarak çocuklarına karşı dikkatli davranarak bu süreci atlatmaları önemlidir.

Uzman Psikolog Yegan Sasık, boşanma arifesinde olan çiftlere, çocuklarına karşı doğru yaklaşım sergilemeleri için önerilerde bulunuyor.

1/ 12
Boşanacak anne babalara öneriler

Şüphesiz ‘boşanma’ hem eşler hem de çocuklar için başa gelebilecek en sarsıcı yaşam olaylarındandır. Hiç kimse bitmesini planlayarak başlamaz ilişkilerine. Ancak değişen yaşam koşulları beraberinde bireyin mutluluğunu ve bireysel özgürlüğü ön plana çıkarıyor. Dolayısıyla kadınlar, erkekler ve beraberinde aile sistemi adına farklılıklar yaşanıyor.

1950’lerde göreceli olarak düşük olan boşanma oranı 1960 ve 1970’lerde ciddi bir artış gösterdi. İstatistiklere göz attığımızda bugünlerde yapılan iki evlilikten biri boşanma ile sonuçlanıyor.

2/ 12
Boşanacak anne babalara öneriler

Dünyamızda birçok şey değişiyor. Aile sistemine dair değişimlerin sonuçlarının neler doğurduğunu gelecek nesillerin ebeveynlik stillerini gözlemleyebildiğimizde cevaplayabileceğimiz inancındayım.

Günümüz koşullarında ise boşanan birçok çift ve boşanma sürecine şahit olan birçok çocuk var. Çocukların bu süreci sağlıklı ve derin yaralar almadan atlatması mümkün. Önemli olan anne ve babaların ‘boşanma’yı nasıl karşıladıkları, boşanma gerçekleştikten sonraki yaşam koşulları ve bu yeni düzenleri içerisinde çocukların ihmal edilmemesidir.

3/ 12
Boşanacak anne babalara öneriler

Siz anne ve babalar, boşanma sürecini bir erişkin gibi karşıladığınız takdirde, yeni düzeninize uyum sağlama hızınıza paralel olarak çocuğunuz da adaptasyon sürecini tamamlayacaktır.

Süreç hem sizler hem de çocuklar için kimi zaman elbette güçleşecektir, ancak gelecek zamanı düşünüp, soğukkanlı planlar yapabildikçe, çocuklarınıza çok daha kolay bir yol çizmekte olabileceğinizi unutmamanız yardım sağlayacaktır.

4/ 12