Çalışan kadınlara daha iyi bir vücut için öneriler

Çalışan kadınlara daha iyi bir vücut için öneriler

Çalışan bir kadınsınız ve çok meşgulsünüz, özel olarak spor yapmaya vakit ayıramıyorsunuz. Sağlıklı beslenmede ne kadar başarılısınız? Karne tamamen kırıklarla dolu… Öyleyse halihazırda uğraştığınız günlük işlerinizi bir egzersiz biçimine dönüştürmeye, sağlıklı beslenmeyi iş hayatınıza adapte etmeye ne dersiniz? Çocuğunuz olduğu için kendinize zaman ayırdığınızda suçluluk mu hissediyorsunuz? O halde onu da katın spor saatinize…

1/ 11
Çalışan kadınlara daha iyi bir vücut için öneriler

Kendinize 10 dakika şartı koyun
Egzersiz her zaman için yapılması gerekenler listenizin başında geliyor. Peki, vakit ayırabiliyor musunuz? Hayır dediğinizi duyar gibiyiz. Her zaman yapılacak daha önemli işleriniz oluyor, değil mi? Ya da yatağınızdan ayrılmak istemiyorsunuz...

Kendinize şunu sormayı deneyin: “10 dakikayı her işe ayırabilirim.” Tabii ki egzersize de. Ofiste ya da evde sadece 10 dakikalık boşluk yaratın. Günde üç kere 10 dakikalık egzersizler kalp hastalığını önleme ve kalori yakmada kesintisiz 30 dakikalık spora yakın değerde etki gösterir. Ne gibi egzersizler yapabilirsiniz?

Örneğin çocuğunuzu okuldan almaya 10 dakika erken gidip okulun bahçesinde yürüyüş yapabilirsiniz. Ya da öğle molanızın ilk 10 dakikasını yürüyüşe ayırabilirsiniz. Hava yağmurlu mu? Öyleyse kapalı alanda, mesela bir alışveriş merkezinde 10 dakika boyunca normal merdivenlerden inip çıkabilirsiniz. Formunuzu korumak için iş yerinde de yapacaklarınız elbette var.

2/ 11
Çalışan kadınlara daha iyi bir vücut için öneriler

Eğlence ile sporu karıştırın
Spor yapmak istiyorsunuz ama evde sizi bekleyen bir çocuğunuz var. Ona zaman ayırmayacağınız için kendinizi kötü hissediyorsunuz. Şöyle düşünün: Aslında çocuklar hareketi severler. Onu kendi halinde oynamaya bırakmaktanda çocuğunuzla birlikte egzersiz yapmaya ne dersiniz? Birlikte ip atlayın, kovalamaca oynayın, müzik açıp dans edin, hulahop çevirme yarışı yapın… İşte size hem eğlence hem spor!

3/ 11
Çalışan kadınlara daha iyi bir vücut için öneriler

Ofiste küçük egzersizler yapın
Ofis çekmecenizde 1-1,5 kiloluk ağırlık bulundurmanızı tavsiye ediyoruz öncelikle. Sırtınıza yaslanın, kollarınızı düz uzatın, ağırlıkları iki elinizle birlikte tutun, bacaklarınızı bilekleriniz 45 derecelik açıyla dışa dönük duracak şekilde biraz açın, dirseklerinizi bükün ve uzatın. Bu hareketi istediğiniz kadar yapın. Zaman zaman işe ara vererek ofis içinde hızlı adımlarla tur atın.

4/ 11