Cilt için 15 kötü alışkanlık

Cilt için 15 kötü alışkanlık

Cildinize bilinçli bakarsanız parlaklığını ve sağlıklı görünümünü uzun süre koruyabilirsiniz. Eğer cilt bakımına zaman ayıramıyorsanız temel kurallara uyarak da yeterli bakımı sağlayabilirsiniz. Bilinçli cilt bakımı ve sağlıklı yaşam tarzı cildinizin doğal yaşlanma sürecini geciktirecek ve birçok cilt problemini engelleyecektir.

1/ 15
Cilt için 15 kötü alışkanlık

Güneşten korunmamak

Cilt sağlığınız için en önemli madde güneşten korunmaktır. Çocukluktan beri bilinçsiz şekilde güneş ışığına maruz kalan kişilerde çillerde artış, güneş lekeleri, düzensiz bir cilt rengi (hem koyu hem açık lekelenmeler), ciltte kuruluk, ince kırışıklarda artış, ciltte kabalaşma görülebilir.

En bilinçli güneş korunması için
Yaz aylarında tatil bölgesinde olmasak bile evden çıkmadan hem yüzünüze ve gövdenize güneşten koruyucu uygulayın.

Kıyafetlerinizin kumaş ve dokumasına bağlı olarak güneş (UV) ışınlarını geçirir. Bu sebeple özellikle küçük çocuklar için özel dokumaya sahip kumaşlardan kıyafetler satılır (UV blocking kıyafetleri). Özellikle hassas ciltler, kışında mutlaka güneş koruyucusu sürmeden dışarı çıkmamalıdırlar.

Güneşten koruyucu dışarıya çıkmadan 30 dakika evvel ve her 2 saatte bir, özellikle terlediğiniz veya suya girdiğiniz zaman tekrarlanması gerekir.

2/ 15
Cilt için 15 kötü alışkanlık

Sigara

Sigara cildinizin en üst bölümünde bulunan kılcal damarlarınızın daralmasına neden olarak cildinizdeki dolaşımı ve buna bağlı olarak cildinizin beslenmesini azaltır. Nikotin kolajen ve elastin sentezini ve yapısını etkilediği için cildimizde esneklik ve gerginlik kaybı oluşur. En son olarak sigara içenlerde tekrarlayan yüz mimiklerine bağlı olarak özellikle ağız çevresinde sigara çizgileri denen, göz çevresinde ise gözleri dumandan korumak için kısmaya bağlı olarak çizgiler oluşur.

3/ 15
Cilt için 15 kötü alışkanlık

Aşırı alkol tüketimi

Hepimiz yeri geldiğinde alkol tüketiyoruz, bunun bir zararı yok. Ama alkol tüketimi bir alışkanlığa dönüşüp gün aşırı tüketilmeye başlanırsa bunun çok zararı var. Kandaki alkol seviyesi arttıkça, derimizin sarkması ve yaşlanması çabuklaşır.

4/ 15