Çocuklara hangi yaşta hangi oyuncak alınmalı?

Çocuklara hangi yaşta hangi oyuncak alınmalı?

Çocuk gelişiminde önemli rol oynayan oyun ve oyuncaklarla ilgili anne babaların dikkat etmesi gereken pek çok yan var.

“Çocuğunuz için seçtiğiniz oyuncağın onun gelişim yaşına uygun olması önemlidir. Çünkü çocuğa yaş ve beceri düzeyinin altında alınmış bir oyuncak zevk vermeyecek ve ilgi alanında çok kısa bir süre kalacaktır” diyen Oyun Terapisti, Çocuk ve Ergen Psikoloğu Sevilay Kahveci, çok sayıda oyuncak yerine çocuğu uzun süre mutlu edebilecek oyuncaklar almanın daha iyi olduğunu belirtiyor. Yaş ve beceri düzeyinin üstünde alınmış bir oyuncağın çocukta başarısızlık duygusu yaratacağını, bunun da tehlikeli bir durum olduğunu söyleyen Kahveci aylara ve yaşa göre oyuncak seçimi konusunda şu bilgileri veriyor…

1/ 14
Çocuklara hangi yaşta hangi oyuncak alınmalı?

1 – 4 ay
Yeni doğan bebeklerin oyuncağı bedenleridir. Ellerini kollarını sallayarak, ellerini ayaklarını ağızlarına getirerek eğlenirler. Doğumdan sonraki günlerde ise zamanla bebekler ses, ışık gibi ani değişimlerden hoşlanırlar. İlk dört ay bebekler ses, şekil ve renklere karşı duyarlıdır.

Bu dönemde görsel ve işitsel duyulara yönelen hareketli oyuncaklar çocukların dikkatini çeker ve neşelendirir. Çocuklar yeni ve ilginç olan her şeye bakmak, dokunmak, seyretmek isterler. Böylelikle öğrenirler. Yatağının üzerine asılabilen, sallanınca ses çıkaran, canlı renkleri olan eşyalar ve rahatça tutulabilen çıngırak bu dönemin vazgeçilmez oyuncaklarıdır. Bu aylarda yine müzik kutuları, renkli halkalar, kumaştan ve plastikten kucaklanacak bebekler tercih edilebilir.

2/ 14
Çocuklara hangi yaşta hangi oyuncak alınmalı?

4 – 8 ay
Bebeklerin 4. aydan sonra kasları gelişmeye başladığından, özellikle elle tutabileceği, renkli ses çıkaran oyuncaklar işlevsel olacaktır. Çocuğun görüş alanı içine koyabileceğiniz değişik renkli, şekilli, ses çıkaran, ufak tefek oyuncaklar; emip çiğneyebileceği oyuncaklar; basit bir dokunma, basma, sıkma hareketleri ile ses çıkaran hareket eden oyuncaklar bu dönem için idealdir. Çeşitli renk ve dizaynlardaki diş kaşıma halkaları da listenize eklemeniz gereken oyuncaklardan.

3/ 14
Çocuklara hangi yaşta hangi oyuncak alınmalı?

8 – 12 ay
Bebekler 7. aydan itibaren oturmaya başlarlar. Uzanabildikleri her şeyi yakalamak, yakaladığı her şeyi de ağzına götürmek tipik alışkanlığıdır. Bir ellerinden diğerine geçirebildikleri ve kolayca kavrayabildikleri renkli halkalardan çok hoşlanırlar. Hırpalasalar da bozulmak yumuşak oyuncaklar da bu dönem için idealdir.

Tutunarak ayağa kalkabileceğinden, eline geçen her şeyin yere düşüşünü izlemek, bir şeyler fırlatmak çok hoşuna gider. Çevre içinde bir değişikliği kendi kontrolünde başarıyor olmak onlara çok keyif verir. Bu nedenle zıplayan oyuncaklar, ya da yere düşünce ses çıkaran oyuncaklar, cep telefonlarınızı ya da küçük kaşıkları yere düşmekten koruyabilir.
Bu yaşlarda çocuklar her şeyi dokunarak, tadarak, koklayarak tanımaya çalışırlar. Bir şeyleri birbirlerine vurarak ses çıkarmak, yere atma, üst üste koymaya çalışma gibi faaliyetleri yapabilecekleri oyuncak hem nesneleri tanımalarını hem özelliklerini çözmelerini hem de kavram geliştirmeye başlamalarını sağlar. İpinden çekince hareket eden tekerlekli oyuncaklar, birbiri içine geçen kaplar, banyo için yüzen oyuncaklar, toplar, basit bebekler, saklambaç evleri, içine girebilecek büyük kutular bu dönemin ideal oyuncaklarıdır.

4/ 14