Dikkatimizi dağıtan 10 büyük suçlu

Dikkatimizi dağıtan 10 büyük suçlu

Bir işe yoğunlaşamıyorsanız, ilgi süreniz dağınıksa, başladığınız işi bitirmekte zorlanıyorsanız konsantrasyon eksikliğiniz var demektir.

Psikolog Dr. Lucy Jo Palladino, dikkat dağılmasını engellemek için ipuçları veriyor. Konsantrasyonunuzu bozacak şeyleri tespit edip, ortadan kaldırmaya ya da en aza indirmenize yardımcı olacak, harika bir rehber...

1/ 13
Dikkatimizi dağıtan 10 büyük suçlu

Suçlu 1 - Sosyal Medya

Saatte birkaç kere arkadaşlarla bağlantıya geçmek ve işle bağlantıyı koparmak mümkün. Her yeni durum güncellemesi, düşünme akışınızı bozarak işten geri kalmanıza yol açabiliyor. Çalışırken sosyal medya sitelerine girmeyin. Eğer sitedeki durumu sürekli kontrol etme isteği duyuyorsanız bunu aralarda yapın, böylece sürekli güncellenen durum bilgileri sizi engelleyemez. Eğer sık sık bağlanmadan duramıyor, kendinizi tutamıyorsanız dizüstü bilgisayarınızı birkaç saatliğine ulaşamayacağınız bir noktaya götürün.

2/ 13
Dikkatimizi dağıtan 10 büyük suçlu

Suçlu 2 - E-mail Yığılması

E-mailler 'gelen kutusu'na fişek gibi girer ve hemen cevaplanmak için sızlanır. E-mailler işle ilgili olsalar da o anda uğraştığınız projeden sizi alıkoyar. Her e-maile cevap vermek için sürekli ara verirseniz yaptığınız işe yoğunlaşamaz ve sonuca doğru ilerleyemezsiniz.
E-mailinizi sürekli kontrol etmek yerine bu amaç için belirli zaman dilimleri belirleyin.

3/ 13
Dikkatimizi dağıtan 10 büyük suçlu

Suçlu 3 - Cep Telefonu

Belki de e-mail'in 'alındı' sesinden bile daha rahatsız edici olan cep telefonunuzun çalmasıdır. Bu ses çok azımızın duymamazlık edebileceği bir ses. Gelen arama sadece konuşarak zaman kaybetmenize değil, üzerinde çalıştığınız projedeki ritminizin bozulmasına da sebep olacaktır. Arayanın kim olduğu bilgisini değerlendirin. Aramanın acil olmadığını düşünüyorsanız telesekreterinizi devreye sokun. Eğer çok yoğun bir projede çalışıyorsanız telefonunuzu sessize alın. Telesekreterinizi kontrol etmek için de belirli zamanlar tayin edin. Telesekreterde biriken mesajları bir seferde dinlemek her arama gelince cevaplamaktan daha verimli olacaktır.

4/ 13