Diş sağlığı hakkında doğru bildiğimiz 30 yanlış

Diş sağlığı hakkında doğru bildiğimiz 30 yanlış

Hepimiz ağız sağlığının önemini biliriz ve fırçalamaya özen gösteririz dişlerimizi fırçalarken bilmeden hata yaptığımız da olurmuş. Kimi bildiğimiz doğrular aslında diş ve diş etlerimizde belki de telafisi çok zor sorunlarla karşılaşmamıza neden olabilir.Clubdentist Çocuk Diş Hekimlerinden Ayşe Gül Aydın Şimşek, dişlerimizi fırçalarken yaptığımız hatalar hakkında uyarıda bulundu.

1/ 12
Diş sağlığı hakkında doğru bildiğimiz 30 yanlış

1- SERT DİŞ FIRÇASI DAHA İYİ TEMİZLER:
İyi fırçalamak; fırçanın sertliğiyle değil, fırçalama tekniğiyle ilgilidir. Genellikle orta sertlikte diş fırçaları kullanılır. Çok sert fırçalar, dişleri aşındırabilir. Çok yumuşak fırçalar ise dişleri temizlemeyebilir.

2- SERT FIRÇALAMAK DİŞLERİ DAHA İYİ TEMİZLER:
Dişleri sert fırçalamak; dişleri temizlemek yerine, 'fırça çürüğü' dediğimiz aşınmalara neden olur. Dişlerin mine tabakası aşındığı için, alttaki sarı tabaka ortaya çıkar ve dişler daha sarı gözükür. Ayrıca sert fırçalamak, dişlerde hassasiyete ve diş eti çekilmesine neden olur.

3- DİŞ MACUNUNU FAZLA KULLANMAK DİŞLERİ ÇİZER:
Dişlerin mine tabakasının çizilmesi; macunun fazla kullanılmasıyla ilgili değil, kullanılan macunun granüllerinin büyük olmasıyla ilgilidir. O yüzden granülleri büyük olan macunların uzun süreli kullanımından kaçınılmalı. Fırçanın üzerine konulan macunun miktarı ise 'mercimek tanesi' büyüklüğünde olmalı.

2/ 12
Diş sağlığı hakkında doğru bildiğimiz 30 yanlış

4- KARBONAT VE TUZLA FIRÇALAMAK DİŞLERİ BEYAZLATIR:
Bu maddeler iri granüllü olduğu için dişin mine tabakalarını çizer ve aşındırır. Bunun sonucunda; dişin parlaklığı gider ve yediğimiz ve içtiğimiz besinlerle, dişler daha kısa zamanda renkleşmeye başlar.

5- SARI DİŞLER DAHA SAĞLAMDIR:
Dişin rengi dişin sağlamlığını belirlemez.

6- DİŞLER, MACUN VE FIRÇA ISLATILARAK FIRÇALANMALI:
Diş fırçası, fırçalamaya başlamadan önce ıslatılmamalıdır. Çünkü; fırça kılları ıslatılınca, sertliğini kaybeder. Macunun köpürmesi için de yeterli sıvı ağızda mevcuttur.

3/ 12
Diş sağlığı hakkında doğru bildiğimiz 30 yanlış

7- MACUN KULLANMAYA BAŞLADIKTAN SONRA DİŞLERİM ÇÜRÜDÜ:
Macun; dişleri fırçalarken sabun görevi görür ve içeriğinde dişlerde biriken mikroorganizmaları yok etmek için etken maddeler vardır. Yani çürümeye neden olmaz.

8- ÇÜRÜKLER GENETİKTİR, NE YAPARSAN YAP DİŞİN ÇÜRÜR:
Bireyler arasında çürüğe yatkınlık farklı olabilir. Fakat kötü beslenme alışkanlığının düzeltilmesi, ağız hijyenine önem verilmesi ve düzenli diş hekimi kontrolleri durumunda çürüğe yatkınlığın bir önemi kalmaz.

9- DİŞLER KAHVALTIDAN ÖNCE FIRÇALANIR:
Dişler günde en az iki kez, kahvaltıdan sonra ve yatmadan önce fırçalanmalı. Diş fırçalama işlemi bitince, dilin üst kısmı da yumuşakça fırçalanmalı.

4/ 12