Dukan Diyeti listesi ve merak edilenler

Dukan Diyeti listesi ve merak edilenler

Dört ayrı diyetin ilk hedefi hızlı bir başlangıçla moral verecek kadar kilo kaybı. Daha sonra hedeflenen kiloya kadar inmeyi sağlayan düzenli zayıflama. Verilen her kilo başına 10 gün olarak basit bir hesaplamayla belirlenen sürede sabitlenmesi. Sonuncusu ise basit ve çok etkili üç kurala yaşam boyu uyularak kilonun mutlak korunmaya alınması. Bu kurallar ise; proteinli perşembeler, asansör kullanımını bırakmak ve 3 çorba kaşığı yulaf kepeği.

1/ 18
Dukan Diyeti listesi ve merak edilenler

Dukan diyetinde muhakkak yapmanız gereken ise günde en az iki litre su içmek. Su içmek vücudu protein atıklarından temizlemek açısından önem taşıyor. Dukan diyeti başlıca 4 adımdan oluşuyor. Birinci aşama ‘atak evresi’. Yani bir anlamda saldırı. Bu evrede karbonhidrat alınmazken yüksek protein alınıyor. Atkins ve South Beach diyetlerinden de daha katı kuralları var.

2/ 18
Dukan Diyeti listesi ve merak edilenler

Doktor Dukan, toplamda 72 tane yüksek proteinli besin listelemiş, yiyeceğiniz şeyleri onlar arasından seçebiliyorsunuz. Seçtiğiniz proteinlerde yağ oranının yüzde 10’u geçmemesi gerekiyor. Mesela tavuğun derisi veya yağlı biftek olmaz.

3/ 18
Dukan Diyeti listesi ve merak edilenler

Ama yumurta, yağsız hindi, tavuk veya her türlü balık serbest. Dana ve sığır eti biftek, fileto, kıyma olarak tüketilebiliyor. En fazla yüzde 10 yağ içeren et yapışmayan bir tavada, fırında ya da ızgarada pişirilebiliyor. Tavuk ya da hindi eti de diyete uygun. Dr. Dukan kitabında hindi fümenin, tavuğun göğüs etinin rahatlıkla yenilebileceğini söylüyor.

4/ 18