Ergenlikte sorun yaratan arkadaşlar

Ergenlikte sorun yaratan arkadaşlar

Ergenlik çağına girmekte olan bir çocuğunuz var… Yani her gün öncekinden biraz daha farklı biri. Sosyal çevresi, arkadaşları ve okuldaki ortamı da her gün daha değerli bir hale geliyor onun için. Her an sizin değerlerinize uygun olmayan bir “en iyi arkadaş” edinebilir. Peki, bu durumda ne yapabilirsiniz? Ne yapmalısınız?

Çocuğunuzun, sizden ve ailenizden çok farklı çocuklarla arkadaşlık kurmasında bir sakınca yok. Hatta farklı arkadaşlar edinmesi, bakış açısını genişletmesini, yeni perspektifler edinmesini ve başka insanlarla daha kolay ve etkili ilişki kurmasını sağlar. Dikkat etmeniz gereken şu: Bu yeni ve farklı tarz gerçekten kaygı verici mi? Farklı olduğundan mı yoksa gerçekten kötü olduğundan mı endişe duyuyorsunuz?

Çocuğunuzun üzerinde kötü etkiye sahip olabileceğini düşündüğünüz arkadaşlarla baş etmede yapabilecekleriniz şunlar...

1/ 12
Ergenlikte sorun yaratan arkadaşlar

Öğrenebileceğiniz her şeyi öğrenin
Çocuğunuzla yeni arkadaşından bahsedin ve onu neden bu kadar sevdiğini anlayabilmenizi sağlayacak sorular sorun. “Sen ve Selin birlikte ne kadar çok vakit geçiriyorsunuz. Nasıl tanıştınız? Hadi bana ondan bahset. Ailesini gördüm mü ben hiç?”

Eğer çocuğunuzun anlattıkları yeterli gelmiyor ve bilmek istediğiniz daha fazla şey varsa, fikirlerine değer verdiğiniz diğer anne-babalarla ya da okuldan bir öğretmenle görüşebilirsiniz. Ancak bunu yaparken çocuğunuzun güvenini sarsmamaya ve sahip olduğunuz kaygıyı yaymamaya özen gösterin.

2/ 12
Ergenlikte sorun yaratan arkadaşlar

İlginizi paylaşın
Çocuğunuzun en iyi dostunu eleştirmek yerine (bu yalnızca aranızdaki iletişimi durdurmaya yarar), çocuğunuza endişelerinizi anlatmaya çalışın: “Sınıfta Ali’yle ne zaman yan yana otursanız, öğretmeninden telefon alıyorum” ya da “Son zamanlarda çok fazla küfür etmeye başladın. Yeni arkadaşlarınla takılmaya başlamadan önce bu kadar küfür ettiğini hatırlamıyorum.”

3/ 12
Ergenlikte sorun yaratan arkadaşlar

“Düşman”ı tanımaya çalışın
Çocuğunuzun yeni arkadaşlarıyla arkadaş olun ve onların hayatlarını önemsediğinizi hissettirin. Bunu evinizde takılabileceklerinden emin olmalarını sağlayarak yapabilirsiniz. Buzdolabınızı meyve suları ve abur cuburla doldurun, buzlukta hemen hazırlanabilir pizzaların olması okuldan sonra direk eve gelmelerini sağlayacaktır. Çocuğunuzun nerede olduğunu bilmenin rahatlığının yanı sıra gizli yapılan işlerden de haberdar olmanızı sağlar.

4/ 12