Eşiniz narsist mi test edin

Eşiniz narsist mi test edin

Bir narsistle birlikte yaşamak büyük bir yaşam sınavıdır. Sizi durmaksızın küçümsemesi ve eleştirmesi nedeniyle kendinizi değersiz hissedip utanmanız, sık sık yaşadığı içine kapanma ve öfke nöbetlerinden çekinip kendi ihtiyaçlarınızı bir kenara bırakma olasılığınız büyüktür. Kendine odaklı olmasını veya kırılganlığını kaldırabilmek, mesafeliliğine aldırış etmemeyi başarabilmek büyük enerji ve sabır gerektirir. Bütün bunlara rağmen o kişi sizin için önemliyse bazı çok basit iletişim ve ilişki kurallarını uygulamak onlarla bir arada yaşamayı, ilişki zorluklarıyla başa çıkabilmeyi kolaylaştırabilir.

1/ 9
Eşiniz narsist mi test edin

Anlama çabası

Ben merkezci bir eşin büyüklenmeci tavırlarının, kırıcı söyleminin, söylediklerinin ve yaptıklarının başka insanlara nasıl bir etkide bulunduğunu bilmediklerini her defasında akla getirmek gerekir. Bu tür bir davranış biçimini aslında çocukluklarında kendilerini koruyabilmek için geliştirmişlerdir.

Anlayış ve duygudaşlık ben merkezci insanlarla başa çıkmada işimize yarayabilecek en önemli becerilerdir. Özellikle de yaptıkları veya dedikleri nedeniyle öfkeye kapılmışsanız. Böyle durumlarda narsist sevgilinizin yüzü yerine, yalnız ve sevilmeyen küçük bir çocuğun üzgün, korku dolu yüzünü gözlerinizin önüne getirin. Bu çocuğun neler yaşamış olabileceğini tahayyül etmeye çalışın. Acısını, yetersizlik ve utanç duygularını, çocukken yaşadığı yalnızlığı ve duygusal boşluğu gözünüzde canlandırmaya çalışın.

Anne babasının dikkat, sevgi ve onayını elde edebilmek için kaldırılamayacak kadar ağır, ama kaçınılamayacak koşulları yerine getirmek zorunda olduğunu düşünün. Böylece sevgilinizin öfkesinin, bu kırgın ve ihmal edilmiş çocuğun kendisini korumasına hizmet ettiğini anlamanız ve narsist sevgilinize anlayış göstermeniz kolaylaşır.

2/ 9
Eşiniz narsist mi test edin

Duyguların ifade edilmesi

Narsist eşe davranışının etkilerini açık açık göstermek gerekir. Suçlamadan, gücenik bir tepki göstermeden, bu davranışları sonrasında kendinizi nasıl hissettiğinizi ona açıkça anlatmalısınız.

3/ 9
Eşiniz narsist mi test edin

Örneğin eşiniz eve geldiğinde sizi telefonla konuşurken görünce sinirlenir ve bağırmaya başlar. Bu durumda sizin de tepkiniz çoğunlukla ona bağırmak ve kendinizi savunmak ya da onu suçlamak olabilir.

Bunun yerine şöyle diyebilirsiniz, “Beni telefonla konuşurken görünce seni umursamadığım duygusuna kapılmış olduğunu anlıyorum. Oysa tabii ki seni gördüğüme çok sevindim. Ama senin eve geliş saatin her gün değiştiği için telefon edeceğim saati bugün ayarlayamadım. Sen geldiğinde telefon ediyor olmam seni gördüğüme sevinmediğim anlamına gelmiyor. Aksine çok sevindim. Ama söylemek zorundayım ki, ne sebeple olursa olsun benimle böyle konuşman beni çok kırıyor. Benim canımı yakmak istemediğini biliyorum böyle konuşarak, ama benim canım yine de yanıyor.”

4/ 9