Evliliğe hazır mısınız?

Evliliğe hazır olduğunuzu nasıl anlarsınız? Peki, söz, nişan ve düğünün öncelikleri nelerdir?

Evliliğe hazır mısınız?

SÖZ VE NİŞAN!
Tatlı bir flört döneminden sonra evlenmeye karar verdiniz. İlk tebrik bizden... Şimdi sıra aileleri tanıtırmaya ve bu kararı onlarla paylaşmaya geldi. Flört dönemi ne kadar uzun sürerse sürsün erkek tarafının genç kızı ailesinden istemeye gitmesi ülkemizde yerleşmiş bir adettir. Önce söz daha ileri bir tarihte de nişan yapılıp, düğüne kadar geçecek süreyi bir nevi resmileştiren yüzükler takılır. Söz ve nişan törenleri aile arasında samimi bir ortamda olabileceği gibi daha büyük bir davetle de kutlanabilir. Bizim geleneklerimize göre nişanı kız, düğünü ise erkek tarafı yapar. Nişan için;
*Nasıl bir törenle yüzüklerinizi takmak istediğinizi karar verin. Bu, iki ikişi arasında gerçekleşebileceği gibi, aile içinde küçük bir toplantıya ya da arkadaşların ve akrabaların da katıldığı daha büyük ve eğlenceli bir törene de dönüşebilir.
*Davetlilerin sayısına göre yer belirleyin. Aile içi bir dörende ev uygun olabilir. Kalabalık bir davet düşünülüyorsa daha büyük bir mekana ihtiyaç olacaktır.
*Daveti evde veriyorsanız ne ikram edeceğinizi kararlaştırın. Bir yer kiralıyorsanız masa düzenleri, mönü, müzik gibi detaylara dikkat edin.
*Herkesi tek tek arayabileceğiniz gibi davetiye de yollayabilirsiniz.
*Ve tabii alyanslar... Bu mutlu birlikteliğin en değerli sembolü, altın halkalar... yüzüklerinizi seçin ve içine isimlerinizi yazdırmayı unutmayın.
*Nişan yüzüklerinizi kendiniz takabileceğiniz gibi bir aile büyüğünün de takması geleneklerimiz arasındadır.
Şimdi sıra düğün hazırlıklarında..

1/ 19
Evliliğe hazır mısınız?

DÜĞÜN GELENEKLERİ
Pastadan gelin buketine, pirinç atmaktan gelinliğin rengine birçok alışkanlığın küçük birer hikayesi var. İşte bazıları...
Gelinler neden beyaz giyer?
Beyaz, Romalılar zamanından beri kutlamaların rengi olarak kabul ediliyor. O dönemden beri de gelinler beyazı tercih ediyor. 20. yüzyılın başında bu renk masumiyetin ve temizliğin sembolü olmuştur. Günümüzdeyse beyaz aynı zamanda hem eğlence ve neşenin hem berraklığın rengi.
Düğün pastası nasıl çıkmıştır?
Pasta verimliliğin ve iyi şansın sembolü olarak kabul edilir. Eski dönemlerde, düğün törenlerinin sonunda gelinin başında ekmek kırılırmış. Davetliler de şans getirmesi için ekmek kırıntılarından alırmış. Orta çağda gelin ve damat küçük ekmeklerden oluşan bir hale içinde öpüşürlermiş. 17. yy'da bir Fransız aşçı, bu ekmeğe daha güzel bir şekil vermiş ve ilk düğün pastasını ortaya çıkarmış.

2/ 19
Evliliğe hazır mısınız?

Gelin neden buketini havaya atar?
Gelinin fırlattığı buketi yakalayan kişinin şanslı olduğuna ve kısa sürede onun da evleneceğine inanılır.
Neden damat gelini öper?
Gelini öpmek eskiden evlilik anlaşmasının mühürü olarak kabul edilmiş. Aynı zamanda gelinin ruhundan bir parçanın damada, damadın ruhundan bir parçanın da geline geçtiğine inanıldığı için bu gelenek günümüze kadar gelmiş.
Neden çiftin üzerine pirinç atılır?
Hemen hemen bütün kültürlerde bu bolluğun sembolü olarak kabul edilir. Bazı ülkelerde gelinler, ellerinde başak dallarından oluşan bir demet taşır ve konuklara da şans getirsin diye bunlardan dağıtılırmış.
Alyans neden sol ele takılır?
Çok eski çağlarda bilimadamları sol elin ikinci parmağından kalbe doğru kesintisiz uzanan bir damar olduğuna inanırlarmış. Aşkın sembolü alyanslar o çağlardan beri bu parmaklarda taşınır olmuş.
Nikahta neden ayağa basılır?
Nikah kıyılırken çiftlerden hangisi diğerinin ayağına basarsa evlilikte onun sözünün geçeceğine inanılması da düğünlerin eğlenceli anılarından bir diğeri.

3/ 19
Evliliğe hazır mısınız?

FORMALİTELER
Nikah başvurusu için gerekenler 6'şar adet renkli fotoğraf, nüfus cüzdanlarının aslı ve fotokopileri, Nüfus kayıt örneklerinin aslı ve fotokopileri (nüfus kayıt memurluğundan), 1'er adet ikametgah (Başvurular sabah 11.30'a kadar kabul edilmekte)
Evlilik formalitelerini artık gözünüzde büyütmenize hiç gerek yok. Yeterki zamanlamayı doğru yapın. Evlilik işlemleriniz için oturduğunuz ilçenin ya da semtin nikah memurluğuna, en az iki ay önceden, çift olarak, mutlaka şahsen başvuru yapmanız gerekiyor. Ayrıca nikah dairesinde size verilecek formu da dolmakalemle doldurmalısınız. Yıldırım nikahlar için başvuru süresi ise en az 24 saat. Nikah dairesinde evlenebileceğiniz gibi nikahınızı ev, otel ya da benzeri başka bir yerde de kıydırabilir, nikah memurunu dilediğiniz mekana çağırabilirsiniz. Bunun için evlenmek istediğiniz yeri ve zamanı başvuruda bildirmeniz ve sizden talep edilen ek ücreti ödemeniz yeterli. Nikah şahitleriniz ise, anne baba gibi size birinci derece yakınlığı olanların dışında biri olmalı. Uzak bir akraba, aile yakınları ya da sevdiğiniz bir arkadaşınız olabilir. Eskiden nikah şahitlerinin aile büyüklerinin yakın çevresinden olması adetti. Ama bu sizin nikahınız. Şahidinizi dilediğiniz gibi seçebilirsiniz. Bahar ve yaz ayları ile hafta sonları kıyılan nikahlarda artış onduğundan tarihi mümkün olduğu kadar erken almakta fayda var.

4/ 19