Evliliği boşanmaya götüren 10 davranış

Evliliği boşanmaya götüren 10 davranış

Bazı evlilikler boşanma ile sonlanabilir. Oysa başlarken kimsenin aklında boşanma yoktur. Bazı evliliklerse mutlu bir şekilde yıllarca sürer gider. Peki, evliliklerin mutlu bir şekilde sürmesini ya da boşanma ile sonlanmasını sağlayan temel etkenler neler?

Evliliğini mutlu bir şekilde sürdüren çiftlerin yapmamaya özen gösterdikği, evliliği biten çiftlerin ise ısrarla sürdürdüğü bazı davranışların olduğunu söyleyen Sertifikalı Gottman Çift Terapisti ve Uzman Psikolog Özge Altan Aytun, evliliğin sonlanmasına neredeyse yüzde yüz yol açan 10 şeyi sıralıyor...

1/ 13
Evliliği boşanmaya götüren 10 davranış

1. Tartışmalara sert başlamak
Boşanma habercilerinden ilki tartışmalara sert bir şekilde başlamak. Tartışmaya eşlerden birinin çok sert başlaması, örneğin saldırgan bir şekilde, yüksek sesle veya karşı tarafı aşağılayan bir cümle ile başlaması tartışmaların giderek alevlenmesini ve büyük kavgalara dönüşmesini sağlıyor. Bu durumun sıklıkla olması ise çifti boşanmaya götürüyor.

2/ 13
Evliliği boşanmaya götüren 10 davranış

2. Eleştiri ve aşağılama
Çiftlerin birbirleriyle iletişim halindeyken kullandıkları “eleştiri ve aşağılama” ilişkinin yüzde 90 oranında boşanma ile sonuçlanacağını gösteriyor. Örneğin, eşin yaptığı davranışı değil de kişiliği eleştirmek “Benimle bunu paylaşmanı isterim” yerine “Sen çok bencilsin demek”, eşle konuşurken daha üst bir seviyedeymiş gibi onu aşağılayıcı şekilde konuşmak; örneğin dalga geçmek, isim takmak, gözlerini devirmek gibi. Bu davranışları yaptığınızda ona giden mesaj, ona hiç değer vermediğiniz yönünde oluyor.

3/ 13
Evliliği boşanmaya götüren 10 davranış

3. Savunma
Pek çok kişi eşinden herhangi bir eleştiri aldığında hemen savunmaya geçer. Bu davranış esasen eşini suçlamanın bir diğer yöntemidir. Savunmaya geçerek eşinize bu benim değil senin problemin demiş oluyorsunuz. Örneğin, “Bu benim suçum değil, senin şu davranışından kaynaklanıyor” gibi. Eşten gelen eleştirilerden hiçbir zaman sorumluluk almayıp sürekli savunmaya geçildiğinde ilişkinin sonlanma ihtimali artıyor.

4/ 13