Fıtık eden 6 sebep

Fıtık eden 6 sebep

Boyun fıtığı, boyun ağrısı nedenleri arasında ilk sıralarda yer alıyor ve görülme sıklığı giderek artıyor. Şiddetli ağrı ve hareket kısıtlılığı nedeniyle yaşam kalitesini ciddi boyutlarda düşürebilen boyun fıtığı artık 20'li yaşların altında da sıkça görülüyor. Beyin ve Sinir Cerrahisi Uzmanı Dr. Murat Hamit Aytar, sorunun artış göstermesinde hatalı alışkanlıkların etkisine dikkat çekti. Dr. Atar, boyun fıtığına yol açan 5 alışkanlık ve sorunun çözüm yolları hakkında şunları aktardı:

1/ 10
Fıtık eden 6 sebep

1. ÖNE EĞİK DURMAK
"Duruş bozuklukları boyun fıtığının en önemli, aynı zamanda önlenebilmesi en kolay nedenlerinden biri. İki büklüm diye tabir edilen şekilde, öne kaymış biçimde durmak ve oturmak boyuna ciddi yük bindiriyor. Zamanla bu duruş bozukluğu boyunda hafif ters C şeklinde olan normal şeklini bozuyor ve giderek boyunda düzleşme olarak tabir edilen bu normal eğimin kaybolmasına neden oluyor. Toplumda birçok kişi çekilen röntgen filmleri sonucu doktorundan ‘sizde boyun düzleşmesi var’ sözünü duymuştur. Bu düzleşme hali boyun yapılarına, hatta beyne giden damarlara daha fazla yük binmesine yol açıyor. Disklere binen yük de artıyor ve koruyucu önlem alınmazsa bu durum boyun fıtıklarına zemin hazırlıyor.

2/ 10
Fıtık eden 6 sebep

2. SÜREKLİ BİLGİSAYAR BAŞINDA ÇALIŞMAK
Duruş bozukluğunun ve boyun sorunlarının en önemli suçlularından biri de, sürekli masa başında, başı önde çalışmak. Bilgisayar ekranına uzun süre bakarak çalışıyor olmak da boyun fıtığına neden olabiliyor.

3/ 10
Fıtık eden 6 sebep

3. KONTROLSÜZ YAPILAN SPOR
Isınmadan, kontrolsüz başlanan spor da boyun fıtığına yol açıyor. Bu durum boyunda diskler ve eklemler üzerine fazla yük binmesine neden olarak yıpranmalara ve zamanla boyun fıtığına zemin oluşturuyor. Spor yaparken aşırı yük bindirecek ters-zorlu egzersiz yapmak da aynı nedenle fıtık oluşumunu kolaylaştırıyor.

4/ 10