İçinizi ferahlatacak içecek tarifleri

İçinizi ferahlatacak içecek tarifleri

Zencefilli, naneli limonata: Bir büyük sürahinin içine önce ince bir rendeden geçirdiğiniz bir limonun kabuklarını ve bir tatlıkaşığı rendelenmiş taze zencefil koyun. Üzerine iki adet limonun suyunu, üç bardak suyu ve iki dal taze naneyi koyup buzdolabında yarım saat dinlendirin. Servis yapacağınız zaman üzerine biraz da buz ekleyin.

1/ 6
İçinizi ferahlatacak içecek tarifleri

Mohito: Bir lime limonu (yeşil limon) altı parçaya bölüp bardağın içine atın. Üzerine iki tatlı kaşığı esmer şeker, sekiz adet nane yaprağını ekleyip tokmakla hafifçe ezin. (Nanenin tazeliği kokteylin lezzeti için önemlidir.) Bardağı buz kırığıyla doldurun. Son olarak rom ekleyin ve bardağın kalanını soda ile doldurun. Mohito’da en önemli nokta karışımdaki her malzemenin iyice karışmasıdır. Kokteyli taze nane yaprağıyla süsleyip üzerine pudraşekeri serpebilirsiniz.

2/ 6
İçinizi ferahlatacak içecek tarifleri

Naneli ayran: Üç su bardağı yoğurt, beş su bardağı su ve 30 yaprak taze naneyi bir sürahide naneler kıyılana kadar karıştırın. Buzdolabında soğutun. Damak tadına göre soda da eklenebilir.

3/ 6
İçinizi ferahlatacak içecek tarifleri

Buzlu çay: İki şeftaliyi iki bardak suya doğrayın. Suyu ocağa koyun, şeftaliler eriyinceye kadar pişirin. Çay süzgeciyle süzün. Hazırladığınız şeftali özünü, ¾ su bardağı şekeri ve bir litre suyu karıştırıp buzdolabında soğutun. Servis edeceğiniz zaman yarım bardak soğuk suya demlenmiş çay ekleyin. Dilimlenmiş şeftali ile servis edin.

4/ 6