İstanbula yakın tatil adresleri

İstanbula yakın tatil adresleri

Yedigöller, Mudurnu, Taraklı ve Şile İstanbul'dan fazla uzaklaşmadan hafta sonu kaçamak yapabileceğimiz en güzel tatil adreslerinden bazıları.

Küçük Oteller Kitabı'nın yazarı Mutlu Tönbekici, nerede kalınmasından nerede alışveriş yapılmasına kadar tüm detayları anlatıyor.

1/ 16
İstanbula yakın tatil adresleri

Yedigöllerde bir Hindiba Pansiyon
Bana sorarsanız Yedigöller’e gitmemek büyük bir kayıp. Türkiye’nin açık ara en güzel, en romantik ormanı diyebilirim. Güzelliği, aralara dağılmış küçük göllerinden geliyor. Ormana müthiş bir ferahlık veriyor. Orman işletmesi de ormana gözbebeği gibi bakıyor, hakkını yemeyelim.

Nasıl gidilir? Çok kolay! Hedef Mengen. E-80 (TEM) İstanbul-Ankara Anadolu Otoyolu’ndan "Yeniçağa" çıkışına kadar gidin (295 km) Yeniçağa çıkışından çıkın ve bir müddet Bolu Ankara yolunda devam edin. (1.4 km) Sonra Zonguldak yolu için sola dönün ve Mengen’e ulaşın (21 km) Mengen’i geride bırakıp devam edin ve 5-6 km sonra sola Yedigöller istikametine dönün. Ondan sonra 40-50 km kadar dümdüz devam...

2/ 16
İstanbula yakın tatil adresleri

Yapılacak aktiviteler
- Yedigöller’de tam gün bir piknik,
- Eski Zonguldak yolunda sıkı bir yürüyüş,
- Bir zamanlar dört başı mamur bir kasaba olan "Eskiçağa" köyüne (Yıldırım Beyazıt’ın gelip cami ve hamam yaptırdığı yerlerden, kalıntıları duruyor) gidip “Malulen emekli şoför İsmail Dayı”nın artık benzeri kalmamış nefis köy kahvesinde çay içip gelen gidenle sohbet etmek.
- Abant Gölü’nü ziyaret

Alışveriş önerisi
- Ankara yolu üzerinde "Berceste" mağazasına uğramadan gitmeyin. Memlekette ne kadar bilinmedik gıda varsa orada bulunuyor. Şiddetle öneriyorum.

Yemek önerisi
- Abant Yolu üzerinde Koru Otel’in iyi bir mutfağı var. Pirzola yemiştik, çok memnun kalmıştık.
- Mengen Aşçılık okulunun bir lokantası var ama yazları kapalı. Yine bir şansınızı deneyin.

3/ 16
İstanbula yakın tatil adresleri

Kalınacak yer önerisi: Hindiba
3 yıl öncesine kadar Yedigöller bölgesinde kalınacak yer yoktu. Orman işletmesinin kulübeleri sadece kendi çalışanlarına veya çalışan yakınlarına veya çalışan yakını yakınlarına, özetle normal vatandaş harici kimselere açıktı sadece. Ormanın tadını çıkartmanın yolu ya yakın yerleşim yerlerinde uyduruk şehir otellerinde kalmak ya da göllerden birinin kenarına çadır kurmaktı.

Hindiba Otel, (çocukken ortalığa tüylerini uçurduğumuz beyaz yuvarlak sevimli kır çiçeği!) Yedigöller yolu üzerinde, ormana 40 km uzaklıkta son derece hoş bir işletme. 9 odadan oluşuyor. Hepsi ahşap, tek katlı şık bağımsız birimler.

Sahipleri, yazılım işinde Ankaralı üç kafadar. Kendilerine ve eşe dosta kalacak yer yapmayı planlarken, coşup planı genişletmişler ve ortaya doğayı hiç rahatsız etmeyen çok güzel bir tesis çıkmış. Malzeme tümüyle doğal: Taş ve ahşap. Amatör bir ruhla profesyonel bir iş çıkarmışlar. Evlerin hepsi gayet konforlu. Dekorasyon sade ama sempatik. Kaloriferler sıcak, yemekler lezzetli. Güzel şaraplar ve rakı da var. Acı çekmeden kamp havası yaşamak için daha iyisi olamaz.

Adres: Kıyaslar Köyü, Kaynarca Mevkii, Mengen, Bolu
Ulaşım bilgisi: Ankara’dan da İstanbul’dan da tam 3 saat.

4/ 16