İşyerinde cinsiyet ayrımcılığı

İşyerinde cinsiyet ayrımcılığı

İşyerinde cinsiyet ayrımcılığı

'Kadının yeri evi midir? Kadın okula gitmeli midir?” gibi düşüncelere inat, günümüzde kadın çalışanların sayısı her geçen gün artıyor. ‘Everyday Sexism Project’ adlı proje kapsamında kadınların günlük hayatta cinsiyet ayrımcılığına maruz kaldıkları olayları anlatmaları istenmiş. Yazılara yer veren sitede iş hayatında ‘insan/adam’ yerine koyulmadıklarını belirten kadınların sayısı çok fazla. Araştırma farklı bir kültürde yapılmış bile olsa kimi zaman yok sayılan, kimi zaman da her an hamile kalma riski olduğu için ‘gidici’ gözüyle bakılan kadınların gerçek hikâyelerinden oluşan bu listede çalışan pek çok kadın kendinden bir şeyler bulacak...

1/ 12
İşyerinde cinsiyet ayrımcılığı

Her toplantının sekreteri “Üst makamda olmama rağmen eğer bir toplantıya erkek iş arkadaşlarımla beraber gittiysem, söylenilenleri not tutması istenen hatta mola verildiğinde bardaklara içecek bir şeyler doldurması istenilen hep ben oluyorum, erkekler değil.”

2/ 12
İşyerinde cinsiyet ayrımcılığı

Her toplantının çaycısı “Yurtdışından gelen misafirlerle yapılan yönetim kurulu toplantısında yer alan tek kadın bendim. Şirketin yıllık raporunu bildirmek için ayağa kalktığımda benden iki şekerli kahve istediler.”

3/ 12
İşyerinde cinsiyet ayrımcılığı

“Sen iyi bir kızsın” “Üst düzey yönetici kadrosu ile yaptığımız bir toplantıda görüşlerimi belirtmek için söz aldığımda, “sen ‘iyi kızsın’ yorumunu aldım. ‘İyi kız’ diyerek neyi kastettiklerini sorduğumda ise sadece ‘İyi kızsın işte’ yorumunu aldım. Muhtemelen ‘safsın, sen anlamazsın’ gibi bir şey demek istemişlerdi.”

4/ 12