İyi bir ebeveyn olmanın 11 kuralı!

İyi bir ebeveyn olmanın 11 kuralı!

1-Çocuğunuzun sizi örnek aldığını unutmayın.

İster sağlık konusundaki tutumlarınız, ister diğer insanlara karşı davranış biçiminiz olsun, çocuklarınız sizin yaptığınız her şeyi örnek alırlar. İyi bir aile olmanın en önemli kurallardan biri budur. Yaptığınız şeyler çocuğunuz için her zaman bir fark yaratır! O yüzden ani kararlar vermekten kaçının. Kendinize tam olarak ne yapmak istediğinizi sorun ve yapacaklarınıza sonucunu düşünerek karar verin.

1/ 13
İyi bir ebeveyn olmanın 11 kuralı!

2-Çocuğunuzu severken şımartmaktan korkmayın.

Çok fazla sevgi göstererek bir çocuğu şımartmak mümkün değildir. Çoğu zaman çok sevgi gösterildiği için çocukların şımardığı ve hareketlerinin değiştiği düşünülür. “Şımarıklık” kavramı asla bir çocuğu sevmenin sonucunda ortaya çıkan bir şey değildir. Şımarıklığın nedeni genellikle çocuğu çok fazla tolere etmekten ve ona karşı çok fazla hoşgörülü davranmaktan ileri gelir. Çocuktan bir beklenti olmadığı ya da az olduğu zaman (disiplin, başarı vb.) ve maddiyata dayalı konularda sınırların olmaması onun karakterinde büyük değişikliklere neden olabilir.

2/ 13
İyi bir ebeveyn olmanın 11 kuralı!


3- Çocuğunuzla kaliteli zaman geçirin.

Çocuğun hayatının içinde yer almak ve onunla gerçekten bir şeyler paylaşmak çok fedakârlık ve emek gerektirir. Genellikle hayatınızdaki öncelikleri yeniden düşünmeniz ve düzenlemeniz anlamına gelir. Çocuğunuzun yapması istediği şeyler için bazen kendi yapmak istediklerinizden feragat etmek zorunda kalırsanız. Size ihtiyacı olduğu için hem fiziksel hem de zihinsel olarak çocuğunuzun yanında olmalısınız. Onun hayatının içinde olmak, ödevini yapmak ya da düzeltmek değildir. Ödev bir öğretmenin çocuğun öğrenip öğrenmediğini bilmesine yarayan bir araçtır. Eğer çocuğunuzun ödevini yaparsanız, öğretmenin çocuğunuzun ne öğrendiğini bilmesine engel oluyorsunuz anlamına gelir. Onu teşvik ederek kendi başına bir şeyler başarmasına izin vermelisiniz. Ödevler ve görevler yerine onunla eğlenceli ve kaliteli zaman geçirmeniz de onun gelişimi için çok önemlidir.

3/ 13
İyi bir ebeveyn olmanın 11 kuralı!


4- Çocuğunuzun gelişimine kendinizi adapte edin.

Çocuğunuz büyüdüğü için onun gelişimine ayak uydurmalısınız. Yaşının çocuğunuzun davranışını nasıl etkilediğini bir düşünün. Üç yaşındaki çocuğunuzu tuvalet eğitimi alması için motive eden şey onun her şeye sürekli olarak “hayır” demesine neden olan aynı bağımsızlık dürtüsüdür. On üç yaşındaki çocuğunuzun ise yemek masasında tartışmacı bir tutum içinde olması ve merakla sorular sormasını sağlayan da aynı zihinsel gelişimdir.

4/ 13