Kadınları korkutan test

Kadınların hastane ve doktor korkularına bir de test korkusu eklendi.

Kadınları korkutan test

Çocukken "İğneci gelecek!" diye korkutulan bir toplumda yaşıyorken, doktorlardan ve hastanelerden korkulmamasını beklemek tuhaf olur.

Kadınların hastane ve doktor korkularına bir de test korkusu eklendi.

1/ 6
Kadınları korkutan test

“Tıbbi bir incelemeden geçmek” kimsenin hoşuna gitmez. Üstelik birileri bu incelemelere bakarak sağlığınız hakkında bir değerlendirme yapacak ve belki de can sıkıcı bazı haberler verebilecekse size, testten geçmeye sıcak bakmamanız, tıbbi incelemelerden hoşlanmamanız normaldir.

Sağlık analizleri yaptıran çoğu kişinin içi zaten rahat değildir. Kimse bu analizlere güle oynaya, etekleri zil çala çala gitmez. Zihin bir şekilde hep şu sorularla didiklenir durur: “Ne çıkacak acaba?”, “Ya ciddi bir sorun bulurlarsa?” Bazıları bu işi biraz daha abartıp “kanser falan çıkarsa” korkusuna bile kapılır.
Yıllık düzenli sağlık kontrollerini sırf bu korkularla erteleyen, daha da ilginci yaşı elliyi bulmasına rağmen doğru dürüst bir sağlık kontrolünden geçmeyen birçok insan tanıdım.

2/ 6
Kadınları korkutan test

Fotoğrafın daha da puslu bir yüzü daha var. Kadınlar da erkekler de bazı testleri yaptırmayı en baştan reddediyorlar. Bu testleri yaptırmak için onlara ciddi şekilde dil dökmeniz, ikna için bir hayli çaba göstermeniz gerekebiliyor. Mesela erkekler “parmakla yapılan prostat muayenelerini” istemiyorlar!
Erkekler de kadınlar da makat bölgesini inceleyen testlerden uzak duruyorlar. Her iki grubun cinsel organlara yönelik incelemelere de pek hoş bakmadıkları da biliniyor. İsterseniz kadınların yaptırmaktan çekindikleri ya da şu veya bu nedenle ürktükleri bazı testlere bir göz atalım...

3/ 6
Kadınları korkutan test

Mamografiden neden korkulur?

Meme kanseri taramaları için mamografi testi vazgeçilmez bir görüntüleme yöntemi haline geldi.
Klasik mamografi yanında dijital mamografi, dört yönlü meme ultrasonografisi, tomosentez ve meme MRİ incelemeleri hastaların da doktorların da elini bir hayli güçlendirdi. Ama yine de çoğu kadın için mamografi yaptırmak korkulu rüya olmaya devam ediyor. Oysa bu test çok ama çok önemli.
Özellikle ailesinde meme kanseri olanların şu veya bu nedenle meme kanseri bakımından risk grubunda yer alanların ve tabii ki genelde kırkını geçen her kadının böyle bir incelemeden geçmesi lazım. Erken teşhisin en güvenli yolu bu inceleme. Sadece bu inceleme nedeniyle İsveç’te yapılan bir çalışma meme kanseriyle yapılan mücadelede eskiye oranla dört kat daha fazla başarı sağlandığını ortaya koymuş.

4/ 6