Kadınları tatilde yakalayan hastalık

Kadınları tatilde yakalayan hastalık

Vajinal enfeksiyonlar yazın neden artıyor?

Yaz demek havuza ve denize girmek demek… Kişisel gözlemim, hijyenine en çok dikkat eden kadınların dahi ıslak mayo ve bikini ile bütün bir günü geçirebildikleri yönünde… Oysa nemli ortam vajen florasının bozulmasına neden oluyor ve normalde hastalık yapmayan organizmalar alevlenip şikayetlere neden olmaya başlıyor. Yazın çok terlemek, bölgenin havasız kalması gibi nedenler de enfeksiyonlara neden olabiliyor. Yazın en sık görülen vajinal enfeksiyonlar; bakteriyel vajinitler, protozoaların neden olduğu enfeksiyonlar ve mantarlar olarak üç ana başlıkta gruplanıyor.

1/ 11
Kadınları tatilde yakalayan hastalık

Vajinal florayı açıklar mısınız?

Hayatın her alanında olduğu gibi, elimizin de, ağzımızın da, vajinal bölgenin de doğal bir florası var. Vajen florasının asit bir ortamı bulunuyor. Burada vücutla dost olan bakteriler yaşıyor. Ancak bu ortam bozulduğunda bakterilere açık hale geliyor ve enfeksiyonlar ortaya çıkıyor. Hastalarımız en çok mantar enfeksiyonlarından korkuyor. Vücut direncinin düşmesi, antibiyotik kullanımı, bağışıklık sistemini zayıflatan başka enfeksiyonlar vajen florasının bozulmasına ve mantar enfeksiyonlarının alana hakim olmasına neden oluyor. Bazen mantar enfeksiyonu ile eşzamanlı olarak bakterilerin ya da protozonların neden olduğu enfeksiyonlar da görülebiliyor.

2/ 11
Kadınları tatilde yakalayan hastalık

DOĞUM KONTROL YÖNTEMLERİ FLORAYI BOZABİLİYOR

Hormonal denge üzerinde etkili olan doğum kontrol hapları vajinal florayı olumsuz etkileyebiliyor. Bu nedenle tatile çıkmadan önce flora dengeleyici ovüllerin kullanılması floranın daha fazla olumsuz etkilenmesinin önüne geçiyor. Spiral kullanan kadınlarda ise spiralin dışarıda kalan ip kısmında bulunan bakteriler, floradaki bozulmaya bağlı olarak enfeksiyon üretmeye başlayabiliyor. Spiral kullanan kadınların da tatil öncesi dengeleyici ovül kullanması öneriliyor

3/ 11
Kadınları tatilde yakalayan hastalık

‘Havuz eşittir mantar’ diyebilir miyiz?

Birçok kişi mantarın havuzdan ya da denizden kapıldığını düşünüyor ancak bu yanlış bir yargı. Havuz enfeksiyonları genellikle vajinite değil, hepatitler gibi farklı sistemik enfeksiyonlara neden olabiliyor. Mantarın ortaya çıkmasına ise az önce de belirttiğim gibi vajen florasının bozulması neden oluyor.

4/ 11