Karbonhidrat bağımlısı mısınız?

Karbonhidrat bağımlısı mısınız?

Metrodan çıkmış, vapurdan inmiş insanlar hızlı adımlarla bir an önce iş yerlerine yetişmenin telaşında koşuşturuyorlar. İleride bir kalabalık var! İnsanlar birer ikişer o gruba dahil oluyor. Kalabalığın arasından yükselen kokular ise oldukça davetkar! Nefis poğaçalar, çıtır çıtır simitler, leziz çörekler çağırıyor kalabalığı. Sonucun zarar vereceğini bile bile kendi ayaklarıyla gidiyorlar onlara doğru...

1/ 7
Karbonhidrat bağımlısı mısınız?

Gerçekleri öğrenin
Yale Üniversitesi'nde yapılan bir araştırmaya göre şekere dönüşen nişasta adeta uyuşturucu birer madde gibi beyni etkiliyor. Araştırmaya katılan kişilere çikolatalı milkshake resmi gösterildiğinde, beyinlerinin bağımlılık yapan kısımlarının tepki verdiği görüldü. Uzmanlar; beynin sigara, uyuşturucu gibi birçok maddenin bağımlılığından sorumlu olan kısmının yemek yemeyle de ilgili olduğunu belirtiyor.

Yıllarca aksi iddia edilse de günümüzde basit karbonhidrattan fakir, protein ve yağdan zengin diyetler kilo vermeye yardımcı oluyor. Çünkü basit karbonhidrat içeren gıdalar kan şekerini olması gerekenden hızlı yükseltip, doyum ve mutluluk sağlıyor. Oysa yükseldiği gibi hızla düşen bu oran acıkmaya neden oluyor. Tüm bunlara rağmen içimizdeki yaramaz çocuğu çoğu zaman dizginleyemiyoruz. Beslenme uzmanları şeker ve karbonhidratların sadece yeme isteğine yol açmayıp, aşırı tüketim isteğini engellemeye karşı vücudumuzu olumsuz etkilediğini de belirtiyor. Yüksek kan şekeri ayrıca, kişiyi aktif ve kolay konsantrasyon kurar hale getirdiği için bağımlılık geliştiriyor.


2/ 7
Karbonhidrat bağımlısı mısınız?

Kimi zaman aşırı beslenme fizyolojik değil, psikolojik bir ihtiyaç halini alıyor. Serotonin seviyelerini yükseltmek için vücudumuz hızla karbonhidrat tüketmeye başlıyor. Yiyeceğe bağımlı olmak fikri, ona karşı koymayı daha da zorlaştırıyor. Aşırı yeme arzusunun fiziksel ve psikolojik bileşimleri öylesine iç içe geçmiş durumda ki, ayırt etmek neredeyse imkansızlaşıyor.

3/ 7
Karbonhidrat bağımlısı mısınız?

Fırından yeni çıkmış taptaze bir dilim keke dayanabilir misiniz? Peki, dumanı üstünde çöreklere ya da bir dilim pizzaya? Unutmayın, canınız böyle karbonhidrat istemeye devam ederse bu sağlığınız için tehlikeli olabilir.


Ne kadar bağımlısınız?
Karbonhidrata olan düşkünlüğünüzü test etmeye ne dersiniz? Bir kafe ya da restorana gidip, en sevdiğiniz tatlıyı sipariş edin. Birkaç çatal aldıktan sonra tabaktan elinizi çekin. Bu sizin için kolay oldu mu? O çok sevdiğiniz tatlının gözünüzün önünde 'beni ye!' der gibi durmasını umursuyor musunuz? Aynı testi birkaç kez daha yapın. Eğer mutlu değilseniz veya birkaç gün sonra hala o pastayı düşünüyorsanız, bu karbonhidratla sağlıksız ve duygusal bir ilişkiniz olduğu anlamına gelebilir.

4/ 7