Kilo vermeyi engelleyen 5 yiyecek

Kilo vermeyi engelleyen 5 yiyecek

Spor salonunda uzun saatler geçiriyor, kendinizi adeta sporla cezalandırıyorsunuz. Tabii ki kilo vermenin sağlıklı yollarından biri spor yapmak. Ama unuttuğunuz bir şey var. Yediklerinize dikkat ediyor musunuz? Miktardan değil, yediklerinizin türünden söz ediyoruz.

Şimdi beslenmenizi yeniden gözden geçirme zamanı! Bu 5 sağlıksız ve kilo aldıran gıdaya “hoşça kal” demeye hazır mısınız?

1/ 8
Kilo vermeyi engelleyen 5 yiyecek

Yağlı etler
Vejetaryen bir hayat herkese göre değildir. Yağlı kırmızı et tüketme miktarını azaltmanın yararını göreceksiniz. Araştırmalar, günde bir kez kırmızı etli bir yemeği sağlıklı proteinle değiştirmenin ölüm riskini yüzde 7 ila 19 oranında azalttığını gösteriyor. Kilo vermek için uğraştığınız bir dönemdeyseniz de hamburger ve diğer yağlı etlere veda edip ince bir dilim etle idare etmelisiniz.

Kırmızı et yeme konusunda çok istekliyseniz ince dilim biftek, bonfile ya da sığır filetosu yemeyi deneyin. Yağı görünmeyecek kadar az olan kırmızı et, kaliteli kilo vermek için gereklidir. İçerdiği konjuge linoleik asit (CLA) sayesinde vücudun yağ kitlesini azaltıp, B 12, çinko ve demir içeriği ile de hastalıklara karşı koruyucudur.

2/ 8
Kilo vermeyi engelleyen 5 yiyecek

Alkol
Bunu duymaktan hoşlanmayabilirsiniz ama kilo vermek istiyorsanız alkolle aranıza mesafe koymak zorundasınız. Alkolde bulunan kalorinin yanı sıra pek çok kokteylde şeker bulunması da her ne kadar yediklerinize dikkat etseniz ve spor yapsanız da kilo alıp o kiloları muhafaza etmenize yol açar. Elbette alkole sonsuza dek veda edin demiyoruz. Sadece tercihleri doğru yapmanızı öneriyoruz. Örneğin, daiquiri kokteyli yerine daha düşük kalorili olan mojito’yu tercih edebilirsiniz. Bloody Mary ve mimoza kokteyli de diğer masum içecek seçeneklerinden.

3/ 8
Kilo vermeyi engelleyen 5 yiyecek

Kızarmış patates
Araştırmalara göre kızarmış patates şişmanlatan yiyecekler listesinin en başında geliyor. İkinci sırada da cipsler var. Kilo vermeye çalışıyorsanız, her ne kadar bunları yemekten zevk alsanız da yemeklerinizin yanında düzenli olarak bulundurmamanız gereken ikili olarak karşınızda duruyorlar. Kızarmış yerine fırında patatese ne dersiniz? Tabii yağ oranını düşük tutarak mümkün olduğunca hafif bir şekilde pişirmelisiniz. Fırınlanmış patates, tam bir protein ve lif kaynağıdır. Ayrıca fırında patates sizi kızarmış olanına göre daha uzun süre tok tutar.

4/ 8