Kış düğünü yapıcaklara öneriler

Kış düğünü yapıcaklara öneriler

Kış düğünleri için hazırlıklar başladı. Soğuk hava ve kar, düğün için endişe ve kafalarda soru işaretleri yaratsa da küçük sürprizler ve ayrıntılar düğününüzü kusursuza dönüştürebilir.

Düğününüzün kusursuz olması için neler gerekiyor ? Ne giymeli, ne yemeli, ne içmeli? Düğünüm nerede olmalı? Nasıl bir dekorasyon gerekiyor? Bilmeniz gerekenler, tavsiyeler ve bu soruların cevapları haberin devamında.

1/ 7
Kış düğünü yapıcaklara öneriler

Mekan:
Seçeceğiniz mekan kapalı olacağı için tarihi bir yer ya da sanat galerisi gibi sıradışı bir yerde yapmanız düğününüze renk katacaktır. Tabi düğünü yapacağınız yerin fotoğraf çekimine uygun olması gerektiğini unutmayın. Bazı sanat galerileri ve tarihi yerler fotoğraf çekimine izin vermiyor.

2/ 7
Kış düğünü yapıcaklara öneriler

Giyim:
Gelinliğinizin ya da damatlığınızın kışa uygun olmasına dikkat edin. Gelinliğinize uygun bir şal ya da damatlığınıza uygun bir pelerin yaptırabilirsiniz.
Misafirlerinizin çoğu düğüne pardesüleriyle gelecektir. Bu nedenle düğün yapacağınız mekana vestiyeri olup olmadığını sorun. Vestiyerde kimin bekleyeceğini öğrenin. Davetiyelere vestiyer bulunduğunu ve davetlilerin pardesüleriyle gelebileceklerini yazabilirsiniz.

3/ 7
Kış düğünü yapıcaklara öneriler


Dekorasyon:
Düğün yapacağınız mekanın rengi çok önemli. Asla modası geçmeyecek iki renk; Beyazın asilliği, kırmızının sıcaklığı.
GelinEvleniyoruz.com editörleri olarak bizim tavsiyemiz beyaz veya kırmızı.

2011'de oldukça rastlayacağımız bir renk olan beyazın en büyük özelliği kışı yansıtması. Hem romantik hem de asil. Ayrıca sadeliği ve zenginliği içinde barındıran bir renk.
Beyaz masa örtüleri ve beyaz sandalyeler, beyaz mumlar, beyaz çiçekler, ağaçlarda beyaz süsler, masaların üstünde beyaza boyanmış kozalaklar.

Eğer ki kışın soğukluğunu hissettirmek istemiyorsanız ve canlılık kazandırmak istiyorsanız tavsiyemiz kırmızı.
Kırmızı halı, kırmızı mumlar, masalarda kırmızı boncuklar ve kırmızı giyinmiş nedimeler, kırmızı peçeteler.

4/ 7