Kış hastalıklarına yakalanmamak için nasıl beslenmeliyiz?

Kış hastalıklarına yakalanmamak için nasıl beslenmeliyiz?

Sıcaklığın düşmesiyle birlikte soğuk algınlıkları ve grip kapımızda. Onları henüz içeri girmeden, kapıdan kovmanın yolu, vücudumuzun savunma sistemini güçlendirmek. Bunu da ancak sağlıklı beslenerek yapabiliriz. Oysa özellikle kış mevsiminde sağlıklı beslenme prensiplerini bir kenara bırakabiliyoruz. Ortaya çıkan manzarayı Beslenme ve Diyet Uzmanı Simge Çıtak şöyle tarif ediyor:

“Kış mevsiminin başlamasıyla daha çok yağlı ve şekerli besinlere yönelip kapalı ortamlarda daha fazla vakit geçirmeye başlıyoruz. Bununla birlikte fiziksel aktiviteler azalıp daha çok televizyon karşısında vakit geçiriliyor. Aktiviteler azalınca atıştırmalar da artıyor. Bu döngüye girilince de kaçınılmaz son: Kilo artışı başlıyor! Çoğu insan kalın giysiler altında kilosunu gizleyebildiğini düşünerek kış aylarında rahat davranır ve sağlıklı beslenme alışkanlıklarını bahara kadar erteler.”

1/ 18
Kış hastalıklarına yakalanmamak için nasıl beslenmeliyiz?

“Lütfen bu yıl hayatınızda bir değişiklik yapın ve kış mevsiminde sağlıklı beslenmeye devam edin!” diyen Çıtak, hem kilo almamak hem de bağışıklık sistemini güçlendirmek için Pudra.com okuyucularına şu beslenme önerilerinde bulunuyor.

2/ 18
Kış hastalıklarına yakalanmamak için nasıl beslenmeliyiz?

1. Yaşamın her döneminde yeterli ve dengeli beslenme sağlığın korunması için esastır. Bu nedenle, beş besin grubunda bulunan çeşitli besinler yeterli miktarlarda alınmalıdır.

3/ 18
Kış hastalıklarına yakalanmamak için nasıl beslenmeliyiz?

2. Her gün, mevsiminde ve bol meyve, sebze tüketmelisiniz. Savunma sistemini güçlendirici özelliği olan A ve C vitamini gibi antioksidan vitaminlerden zengin, havuç, brokoli, kabak, lahana, karnabahar, maydanoz gibi sebzelerin yanı sıra kış aylarında bolca bulunan portakal, mandalina, elma, greyfurt gibi meyvelerin tüketimi önemlidir. Salata ve sebze yemeklerini ana öğünlerinizde mutlaka bulundurun.

Sebze yemeklerini pişirirken C vitamini kaybını azaltmak için, sebzeleri önce yıkayıp sonra büyük parçalar halinde doğramak, haşlama sularını dökmemek, düdüklü tencerede pişirmek, taze olarak tüketmek gerekir. Salataları mümkün olduğunca tüketmeye yakın, büyük parçalar halinde doğramalı. Sirke, limon gibi sosları son anda ilave etmek C vitamini kayıplarını azaltacaktır.

4/ 18