Kış hastalıklarıyla nasıl savaşılır?

Kış hastalıklarıyla nasıl savaşılır?

Siz bakmayın havaların güzel gittiğine… Soğuk algınlığı ve grip mevsimi kapımızda. Bol burun çekmeli, öksürmeli, hapşırmalı günler bizi bekliyor. Buna karşı uyanık olmak, önlemlerimizi almak zorundayız. Hasta olma olasılığımızı nasıl azaltabiliriz?

Aslında düşündüğünüzden daha kolay, diyebiliriz. Biraz ne yediğinize ve tabii ne yemediğinize dikkat ederek hastalıklara karşı koruma zırhınızı hazırlayabilirsiniz.

1/ 8
Kış hastalıklarıyla nasıl savaşılır?

Uzak durmanız gereken yiyecekler
Sayısız hastalık virüsü evinizde, iş yerinizde ve aslında bulunduğunuz her yerde mevcut. Bunlardan korunmanın yolu sadece belli yiyecekleri yemekten geçmiyor. Kaçınmanız gereken yiyecekler de hastalığa yakalanmamanın en önde gelen kurallarından.

En önemli suçlu, şekerli yiyecekler. Uzmanlar, şekerin bağışıklık sistemini sekteye uğrattığını, bunun da hastalık riskini artırdığını belirtiyor. Ayrıca aşırı şeker tüketimi akyuvarların mikroorganizmaları etkisiz hale getirme fonksiyonunu kısa süreli de olsa azaltıyor ve bu durum iyileşme sürecini yavaşlatıyor.

2/ 8
Kış hastalıklarıyla nasıl savaşılır?

Depolamanız gereken yiyecekler
Soğuk algınlığı ve gribe yakalanmamak ya da yakalandığınızda onlarla savaşmak için kök sebzeler, nar, cennet meyvesi (Trabzon hurması), kabak ve koyu yeşil yapraklı sebzelerden bol miktarda tüketmeniz gerekiyor. Beslenme uzmanları ceviz ve çekirdeğin de antiviral besinler olduğunu söylüyor. Cennet meyvesi ve nar öksürüğe iyi geliyor. Hastalık döneminde antiviral özelliği olan sarımsak kadar C vitamini yönünden zengin olan yiyeceklere de yönelmeniz gerekiyor.

3/ 8
Kış hastalıklarıyla nasıl savaşılır?

Savaşçı yiyecekleri nasıl tüketmeli?
Bu soruya beslenme uzmanları “çiğ” yanıtını veriyor. Sebzeleri çiğ yemenin ya da çok az pişirmenin vücut çekirdek ısısını korumaya yardımcı olduğunu söylüyorlar. Vücut ısısı düştüğünde virüs ve bakteriler vücuda girmeye başlıyor. Sebzeleri çorbada ve etli yemeklerde kullanabilirsiniz.

Vücut sıvı ihtiyacını karşılamak için bitki çayı içiyorsanız, dikkatli olun; çünkü bazı bitki çayları, örneğin kara hindiba, tam tersi bir etkiyle vücudun su kaybetmesine yol açıyor. Sıvı kazanmak için ahududu, nar ve papatya çayı içmeyi tercih edebilirsiniz.

4/ 8