Kola bağımlıları bu habere üzülecek

Kola bağımlıları bu habere üzülecek

Her yemekte 25 küp şeker tüketiyor musunuz?

İçecekler kilo problemi mi yaratır demeyin! İçlerinde bulunan şeker oranı bir hayli yüksek.

1/ 7
Kola bağımlıları bu habere üzülecek

Bir kutu enerji içeceğinde ne kadar şeker vardır?
Özellikle çocuklar ve gençler tarafından sıklıkla tüketilen enerji içeceklerine dikkat… Yapılan araştırmalara göre, günde 2 kutu veya daha fazla enerji içeceği tüketenlerde uykusuzluk, sinirlilik, çarpıntı ve anksiyete gibi sağlık problemleri gözlemlenebiliyor. Ayrıca bu kişilerde şiddet eğiliminin de arttığı gözlenmiştir.

Enerji içecekleri, kolalı içeceklerin neredeyse 2 katı kadar ve koyu bir fincan kahveye eşdeğer olacak şekilde kafein içerir. Bu kadar kafein içeriği de sağlık problemleri için yeterlidir. Bunların yanı sıra enerji içecekleri bol miktarda şeker içerir. Enerji içeceklerindeki şeker, 250 ml için yaklaşık 5-6 çay kaşığı kadardır. Enerji içeceklerinin hiçbir besleyici değeri yoktur. Enerji içecekleri içildikten bir süre sonra enerji arttırıcı etkisi ortadan kalkar ve de böbrek üstü bezlerini zorladığı için enerji kaybına da yol açabilir.

2/ 7
Kola bağımlıları bu habere üzülecek

Meyveli içeceklerde ne kadar şeker vardır?
Meyve aromalı gazozlar kolalı içeceklere yakın şeker içerirken, meyve aromalı sodalar buna göre daha az şeker içermektedir. Ama bilinmelidir ki meyve aromalı sodalar da maden sularına göre tamamen yapay olan içeceklerdendir.

Gazozlar, suların içine lezzet ve renk verici ögeler eklenerek elde edilen içeceklerdir. Gazozlar, şekerli sıvılar oldukları için yüksek enerji verirler. Gazozlarda, sodyum dışında hiçbir besin öğesi bulunmaz. Bir şişe gazozda, ortalama 20-25 gram şeker vardır ve ortalama 90-100 kalorilik enerji sağlarlar. Kilonuza dikkat ediyorsanız mutlaka bu ürünlerin light olanlarını tercih etmelisiniz.

3/ 7
Kola bağımlıları bu habere üzülecek

Sporcu içecekleri ne kadar şeker içerir?
Üç tip sporcu içeceği bulunmaktadır. Bunlardan ilki, sadece sıvı gereksinimini karşılayan izotonik içeceklerdir ve %6-8 oranında karbonhidrat ve sıvı-elektrolit içermektedirler. Genelde 2 saatten az olan aktiviteler için uygun olur. İkincisi, karbonhidrat yüklemesi yapan hipertonik içeceklerdir. Bunlar % 8‘den fazla karbonhidrat içerirler. Özellikle yüksek şiddetli egzersizlerden önce ve sonra kas glikojenini hızlı bir şekilde yerine getirmek için tüketilirler. Üçüncüsü, besin suplementi içeren içeceklerdir. Karbonhidratın yanı sıra sporcuların vitamin ve mineral ihtiyacını karşılamak için kullanılırlar. Kalorisi yüksek diyetlerle karşılanamayan vitamin ve mineral açığını kapatırlar.

4/ 7