Lazer epilasyon hakkında merak edilenler

Lazer epilasyon hakkında merak edilenler

Lazer epilasyon nedir? Nasıl uygulanır? Hangi mevsimler uygulama için daha uygundur?

Lazer epilasyon vücuttaki istenmeyen kıllardan kalıcı olarak kurtulmak üzere uygulanan medikal estetik bir işlemdir.

Lazer ışınlarının, kıl kökünde yerleşmiş bulunan melanin adı verilen renk maddesi tarafından emilerek ani yüksek ısı oluşturması ve bu yüksek ısının kıl kökündeki hücreleri takrip etmesi prensibi ile çalışır. Lazer epilasyon uygulaması, uzman doktor kontrolünde yapılmalıdır.

Uygulama yapılacak olan bölgedeki kıllar kısaltılarak temizlenir. Sonra bu bölgeye lazer cihazı ile tarama yapılarak uygulama gerçekleştirilir. Ağrı eşiği düşük kişiler işlem öncesinde (30-40dk. önce) bölgeye lokal anestezik krem sürebilirler. İşlem sırasında gözleri koruyucu özel gözlükler takılmalıdır.

1/ 10
Lazer epilasyon hakkında merak edilenler

Lazer epilasyon her mevsim yapılabilir. Ancak uygulamalar yaz aylarında dikkatle yapılmalıdır. İşlem yapılacak bölgede;

• Cilt bronz olmamalıdır,
• Uygulama sonrasında da kişi güneşten çok iyi bir şekilde korunmalıdır.


Uygulamanın türleri ya da çeşitleri var mıdır?
Epilasyon amaçlı kullanılan lazerler 3 çeşittir:

• Alexandrite,
• Diode ve
• Nd:YAG lazer.

2/ 10
Lazer epilasyon hakkında merak edilenler

Alexandrite Lazer; hızlı, konforlu ve pratik bir lazer yöntemidir. Melanin tarafından iyi tutulur. Açık renk cilt tiplerinde iyi sonuçlar vermektedir. Koyu renk tenli kişilerde yan etki riski nispeten daha yüksektir. Yüz, boyun gibi bölgelerde ince tüylerde artışa sebep olabilmektedir.
Koltuk altı, alt bacak ve bikini bölgesindeki sonuçları başarılıdır.

Diode Lazer; yan etki profili diğer sistemlere göre daha az, etkinliği oldukça iyi bir lazerdir. Esmer cilt tiplerinde başarılı bir epilasyon sağlar. Diğer lazerlerin başarılarının daha düşük olduğu yüz, sırt, boyun, omuz, kol gibi yerlerde bile iyi sonuçlar verir. Dezavantajı ise ince kıllarda etkisinin düşük olmasıdır.

Nd:YAG Lazer; koyu renk cilt tiplerinde güvenle seçilebilecek bir lazerdir. Komplikasyon riski minimaldir. Oldukça ağrılı olması bu lazeri uygulama alanını kısıtlar.

Hangi bölgede hangi lazerin kullanılacağına, cilt ve kıl yapısına bakarak uzman doktor karar verir. Bu değerlendirme epilasyondan beklenen başarı oranını artırır, yan etki ihtimalini azaltır.

3/ 10
Lazer epilasyon hakkında merak edilenler

Lazer epilasyonun sakıncaları var mıdır? Kimler yaptırmamalıdır?

Lazer, tıpta 1960’lı yıllardan beri, epilasyon amaçlı olarak da 1996’dan sonra tüm dünyada yaygın olarak uygulanmaktadır. Bugüne kadar zararlı ve kanserojen olduğuna dair bir veriye rastlanmamıştır.

Hamilelerde lazer epilasyonun güvenilirliği konusunda yeterli veri olmadığından risk alınmamalıdır.

Kız çocuklarında ergenlik döneminde adetler başladıktan birkaç sene sonra lazer epilasyona başlanması (15 yaş civarında ) daha iyi sonuçlar vermektedir.

Bazı deri hastalıkları (Vitiligo, sedef hastalığı gibi) lazer uygulamalarıyla tetiklenebileceğinden, bazı ilaçların kullanımı sırasında lazer uygulamaları sakıncalı olduğundan hasta mutlaka önce bir dermatolog tarafından değerlendirilmelidir.

4/ 10