Memeden nasıl kesmeli

Memeden nasıl kesmeli

Anneyle çocuk arasındaki muhteşem bir bağ emzirmek; ancak belirli bir süre sonra memeden kesmek gerek. Çocuk ağlıyor diye fazla panik yapmanın ve memeden tam anlamıyla kesememenin manası yok. Çocuğun doğumundan büyümesine belirli evrelerden geçmesi ve gelişimini tamamlaması gerek. Nasıl doğal evrelerinden birirsi meme emmekse memeden kesilmesi de bir o kadar doğal ve gerekli.

1/ 5
Memeden nasıl kesmeli

Çocuğun memeden ne zaman ve nasıl kesileceği bir tartışma konusu. Uzmanlar sağlıklı gelişen anne çocuk ilişkisinde, bu sürecin zaten doğal olarak işleyeceğini söylüyor.

Ama durum çoğu zaman böyle olmuyor. Herhangi bir anneye hatta doktora sorsanız; ‘’memeye oje sür, olmadı yara bandı yapıştır ufff oldu’’ de. Şeklinde tavsiyeler geliyor.

Ben Lado'yu memeden kesmedim, 5.5 aylıkken emmeye üşenip biberonu tercih etti.

2/ 5
Memeden nasıl kesmeli

Dolayısıyla; şu anda biraz dışarıdan gazel okuyorum. Başa gelmeden bazı şeyler bilinmiyor. Ama bu konuda bir hissiyatım var.

Nasıl keserdim? Bir kere bana çocuğun bu kadar duygusal olarak bağlandığı bir şeyden, tiksindirilmesi doğru gelmiyor.

Memeden kesme büyümenin bir parçası, çocuğa bu anlatılabilir. Sonrasında bir süre ağlayabilir, tutturabilir.

Bunlar bana çok daha daha sağlıklı geliyor. Sadece o zor dönemde onun yanında olmak, onu anlayabilmek, duygusal açıdan desteklemek yeterli olacaktır diye düşünüyorum.

3/ 5
Memeden nasıl kesmeli


Bu karşılıklı duygusal bir alışveriş, siz aslında sadece çocuğu değil kendinizi de memeden kesiyorsunuz.

Bir de şuna odaklanmak lazım; memeden kesme anne-çocuk ilişkisni bir boyuttan başka bir boyuta geçmesi demek.

Aslında bir ilişki şekliyle vedalaşırken, başka ve yepyeni bir ilişkiye adım atıyorsunuz. Aslında bu da son derece heyecan verici.

Hasıl-ı kelam, bana kalsa süreci kolaylaştırsa bile mememe oje sürmezdim. Zira o memeler, ansızın çirkinleştikleri için terk edilmeyi değil; arkasından yas tutularak gerçek ve içten bir vedalaşmayı hak ediyor.

4/ 5