Metabolizmayı hızlandıran egzersizler

Metabolizmayı hızlandıran egzersizler

Metabolizmayı hızlandıran egzersizler

Kilolarınızla sorununuz mu var? Öyleyse metabolizma hızınızla ilgili de bir sorununuz var demektir. Metabolizmanızı hızlandırarak kilo probleminizi yok edebilirsiniz. Bunun için metabolizma hızlandırıcı egzersiz tekniklerini uygulamanız gerekiyor.

1/ 10
Metabolizmayı hızlandıran egzersizler

Metabolizma nedir?
Metabolizma, sizi hayatta tutan, yedi gün 24 saat vücudunuzda faaliyet gösteren tüm kimyasal reaksiyonların ortak adıdır. Metabolizmanızı, kalori koruyan bir bodyguard gibi düşünebilirsiniz. Yağları vücudunuzdan kovan bir numaralı adamınızdır.

Siz farkında olsanız da olmasanız da vücudunuzda yağlarla kaslar arasında sürekli bir savaş vardır. Bu savaşta hangi tarafta yer alacağınız çok belli. Kaslarınız enerji sağlamak için yağlarınızı yakar. Bu yüzden hantallıktan kurtulmak ve sıkı bir vücuda kavuşmak için kas yapmanız ve kaslarınızı da korumanız gerekir. Çünkü kaslar metabolizmayı hızlandırma konusunda ustadır. Gece gündüz kalori yakmanızı sağlar. Ayrıca hormon seviyenizi yükseltir, yaşlanmayı önler. Kalp hastalıkları, sırt ağrısı, eklem ağrısı ve depresyonla savaşır. Kasla yağın savaşında kasın tarafında yer alır ve zafer kazanırsanız, bel çevrenizin incelmesi dışında birçok kazancınız olur.

2/ 10
Metabolizmayı hızlandıran egzersizler

Ağırlık çalışması yağların en büyük düşmanıdır
Ağırlık antrenmanlarıyla kaslarınızı geliştirmeniz metabolizma hızlandırma konusunda büyük öneme sahiptir. Araştırmalara göre tek bir ağırlık çalışması bile kalori yakımını 39 saat boyunca maksimuma çekiyor. Ayrıca egzersiz yaptığınız anlarda yaktığınız kaloriler de yanınıza kâr kalıyor. Kas yapmanın uzun vadede kalori tüketimine etkisi sadece kilo vermekten de öte. Kas yapmak doğrudan yağları hedef alıyor.

3/ 10
Metabolizmayı hızlandıran egzersizler

Ağırlık antrenmanlarının bir numaralı yağ yakma sistemi olduğuna dair bir başka delil daha var: Kaslarınız çoğaldıkça vücudunuza aldığınız besinler daha iyi kullanılıyor ve yağa dönüştürülüp depolanmıyor. Kaslar enerjiyi, yani kalorileri glikojen şeklinde depoluyor. Egzersiz yaptığınızda bu glikojen yakıt olarak kullanılıyor. Egzersizden sonra yağ depolama hormonlarınız, yediğiniz karbonhidratları glikojene dönüştürüp kaslarda boşalan yerlere doldurmaya çalışıyor. Bu da sizin sağlıklı ve estetik bir görünüm kazanmanız açısından önemli bir faktör.

4/ 10